| lauurr a întrebat:

M-am operat pe 1 august de apendicita, iar pe 10 trebuie sa merg la mare.Ce imi recomandati este bine sau rau?
Are ceva daca stau cu operatia la soare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Empathizer a răspuns:

Pana pe 10, firele vor fi demult scoase, si plaga operatorie de la piele - cicatrizata. Dar cicatricea postoperatorie nu este acoperita de piele si face arsuri mult mai usor decat pielea din jur. Evita expunerea prelulgita la soare. Poti pune un plasture peste cicatrice, cat stai la plaja.

Si nu face efort fizic, e prea curand postoperator si se pot ivi complicatii.

Ai grija ce mananci si ce bei: nu esti inca in forma pentru shaorma, pizza, tochitura, cartofi prajiti si bauturi acidulate. Apa plata cu lamaie ai voielaughing

| lauurr explică (pentru Empathizer):

Dar in apa am voie sa stau?

| Empathizer a răspuns (pentru lauurr):

Da, dar fara sa faci efortul de a inota.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| azurel2000 a răspuns:

Aoleau.te rog nu te du. daca mergi la mare nu fa deloc efort asa am facut si eu si poti pati ruptura de fire nu fa efort