| IoanaGabriel009 a întrebat:

M-am tăiat intr-un cutit primit de la bunicul acum cateva luni. Am dat cu apa pe mana si cu putin spirt. Pot lua boli sau ceva de genul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O rana deschisa de taiere /julire se spala repede cu apa rece, de mizerii.
Cand este curat la vedere, se da cu apa oxigenata sau cu saliva (rana supta, scuipat, ulterior lins).
Saliva este cel mai bun dezinfectant natural si ajuta la inchiderea si vindecarea ranii (de aceea si anumalele isi ling ranile). Daca rana este umeda, se aplica tinctura de iod /betadina, urmat de praf antibiotic care absoarbe umiditatea. NU se folosesc unguente, doar dupa formarea ferma ale crustelor!
La nevoie, ranile se panseaza lejer cu pansament (tifon) prin care rana se poate aerisi usor, iar pansamentul se schimba zilnic.

Daca este sangerare puternica, atunci trebuie franata sangerarea prin aplicare de carou sau astuparea ranii si mers urgent la medic chirurg!

| anonimg a răspuns:

Nu se va întâmpla nimic; mai ales că ai folosit spirt după aceea.

| ShaniTempo a răspuns:

Nu vei avea probleme, dar cel mai bine e sa te consulti cu un medic, sau sa-ti pui vaccina

| Asdfghjll a răspuns:

Nu poti sa patesti nimic
1 pentru ca ai folosit ceapa ceapa are un redmediu de medicina ci care ea are un efect asupra ranilor
2 spirtul e destul de capabil ca sati curate rana si ca sa prinda inapoi fara griji nu patasti nimic.,
Numai ca sa nu dai microbi in rana mai des sa pui spirt adica o data in zi seara inainte sa te culci!

| Haidau_Nora_1995 a răspuns:

Daca cutitul era ruginit te poti infecta (doar daca nu ai curatat rana destul de bine)

| Ulian_Dana_1979 a răspuns:

Daca cutitul nu era ruginit nu, dar dat fiind faptul ca au trecut cateva luni si nu ai nimic inseamna ca rana nu s-a infectat. Daca am spalat bine rana si ai aplicat un bandaj e totul ok, mai ales ca ai pus si spirt.