| AvakinAndrei a întrebat:

Deci, am o problema foarte ciudata, cu o zi înainte de revelion mă simt obosit. Am zile în care sunt energic și nu am treabă, iar alte zile când mă ia somnul și mi se închid ochii la ora 7 seara și dorm până la 7 dimineața. Mă mai trezesc în perioadele astea. o fi de la glicemie? Nu cred..totuși ce se întâmplă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai intrebat de glicemei, esti o persoana cu diabet?
Nu stiu cata relevanta are glicemia sau mai ales eventuale probleme la ficat aici, sau de natura a stresului psihic, insomnie etc
sau poate faptul ca in zilele cand esti energic bei multa cafea, iar in cele in care adormi repede nu bei cafea in ziua aceea!
Sau muncesti sau depui un efort care doar in anumite zile si in acele zile te simti obosit
Sunt multi factori!

Ai facut analize in ultima perioada?

Este bine sa mergi la medicul de familie sa ii spui aceste lucruri pe care ni le-ai spus si nou aici si de acolo sa ai un punct de pornire!
Se pot face niste analize simple la sange care pot exclude sau include de asemenea probleme la ficat precum steatoza hepatica
Dupa acele serii de analize te reintorci la medic si daca totul este in regula conform analizelor, vei primi trimitere la un alt medic de specialitate in functie de ce considera medicul de familie!

Nu putem ghici exact ce ai doar de la simptome precum prezenta somnolentei in unele zile, care este ceva mult prea vag si este specifica multor afectiuni
Sau posibil sa nu ai absolut nimic, desi nimeni nu este perfect!

Deci nu te pacienta, ci incepe cu medicul de familie.

Succes!

| AvakinAndrei explică (pentru Simpatic):

Am făcut analize și am o concentrație mai mare de calciu și un pic de lipsă de fier.dar iau fier, însă în ultima perioadă am mâncat foarte multe dulciuri