| CosminIonut77 a întrebat:

Salut, mă doare in gat si îmi vine să vomit si nu pot să dorm. Ce as putea sa iau să îmi treacă? Mi s-a mai întâmplat să nu pot dormii deloc din cauza ca inghiteam mult si ziua următoare eram răcit. În aman2 cazurile menționate de mine in timp ce încerca să mă culc mă gândesc la aceeași chestie si nu pot dormi. Prima data când mi s-a întâmplat nu am dormit toată seara si in jur de 9 dimineața am dormit de la 9-10.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Nu prea e clara descrierea ta.
Alta data nu puteai dormi ca inghiteai mult. Ce inghiteai mult? Cit de mult?

Despre git
In general, durerea si usturimea in git poate fi cauzata (nu de frig sau inghetata) ci de 1) bacterie 2) virus 3) alergie.
Luat de la coada. Daca nu ai si febra, atunci e vorba de o reactie alergica.
Daca e bacterie sau virus nu ai de unde sa stii.
Medicul te examineaza si poate sa ia o proba din git sa vada ce ai. Daca ai virus, nu are ce sa-ti dea (lucreaza corpul singur, slava Domnului) si te trimite acasa sa astepti sa te faci bine. Pina te faci bine te simti prost. Poti sa iei miere, lamiie, pastilute cu lamiie si miere, ca sa alini suferinta. Nu patesti nimic oricum.
Daca ai bacterie, se poate sa iti dea un antibiotic de la inceput sau sa mai astepte putin.
Daca e infectie in git (sau chiar inflamatie) poate sa evolueze incit sa incepi sa te sufoci. Atunci trebuie musai mers la medic.
Dupa cum vezi, cam greu de dat sfaturi prin TPU. Dar tine minte ce ai aflat. Uita-te si pe Wikipedia sau alt sait informativ.
Atit pe TPU cit si la medic, cu cit explicit mai clar ce te supara cu cit poti fi ajutat mai bine.
Sanatate :-)

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Miere de albine amestecata cu suc proaspat stors de lamaie, luate cate 1 lingurita de cate ori simti ca te usura gatul!
Trece in 1-2 zile cu asta.
Miere de albine fiind antibiotic natural, iar jeama de lamaia, continand Vitamina C, acid citric, care ajuta gatul si-l vindeca.