| king5151 a întrebat:

Salut, ma doare rau piciorul drept pentru ca am ridicat acum cateva zile ceva greu singur, prima data m-a durut spatele tare, acum ma doare piciorul si nu pot sa ma ridic din pat. Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic! Nu te lua dupa cei ce n-au bun-simt si dau sfaturi pe net fara sa stie, fara sa consulte. Poate fi ceva grav. O tasare de coloana are simptome asemantoare. Aia nu se trateaza cu geluri. Chiar te sfatuiesc sa nu lasi de pe o zi pe alta. Poti ramane invalid.

| darrio2007 a răspuns:

Doar un medic te poate ajuta. Cu sfaturi de pe TPU nu rezolvi problema.

| mihai69 a răspuns:

Cel mai bine e să suni la 112.

| king5151 explică (pentru mihai69):

Da frate, sa ma bage la covid

| mihai69 a răspuns (pentru king5151):

Atunci zaci și suferă, poate rămâi invalid pe viață.
Partea de covid e separată de restul secțiilor.

| dannyel86 a răspuns:

Lombosciatica determina dureri de spate care coboara la un picior sau chiar la ambele. Ai nevoie de unguente care sa calmeze inflamatia si durerea (gasesti in farmacii Voltaren, Dolorgiet, Sindolor etc).

| Iote a răspuns:

Sa mergi la medic.
Daca te-a durut spatele, ai deranjat coloana.

| Dariaa90 a răspuns:

Un examen clinic local neurologic cu siguranța te va ajuta și vei obține un diagnostic plus tratament și recomandările necesare.