| Wordofthat999999 a întrebat:

Ma doare uneori in partea stanga a abdomenului, oare ce este si de la ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Probabil când depui efort este splina; durerea apare când nu se fac exerciții fizice de rezistență. Când apare durerea trebuie să cauți să nu o lasi sa se accentueze.
O vizită la medicul de familie ti-ar prinde bine.

Răspuns Apreciat de Editori
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil sunt dureri de colon (intestin), daca ai colo iritabil, sau poate fi splina, o hernie inghinala sau chiar o apendicita, care isi faca prezenta prin dureri in stanga, nu dreapta, cum se intampla la marea majoritate.
Un consult medical cu palpare pe abdomen si eventual ecografie, ar scoate la iveala adevaratul motiv al durerilor tale.
De aceea, te sfatuiesc sa mergi al medic cat mai curand posibil!

5 răspunsuri:
| Dan193 a răspuns:

Daca-i sub coaste, ficatul, atunci de la mancat gras, dulciuri sau de la baut alcool des. Daca-i putin mai jos de coaste atunci ar putea fi doar o simpla balonare in intestine si-ti va trece curand, eu tot am de-astea cateodata. De aceea evit mancaruri ca fasolea, mazarea sau porumbul.

| farfuriaverdex a răspuns:

Este posibil sa fie si colon iritabil, daca dupa ce mergi la medic rezulta ca este colon iritabil NU da bani aiurea pe pastile si/sau tratamente. Sucul de telina nu doar ca ajuta dar vindeca, eu am avut colon iritabil ani de zile si cu sucul de telina am scapat

| Anaconda101331 a răspuns:

Aoleooo... du-te la spital ca una a facut cancer de la durerea asta

| Dianax124 a răspuns:

Și eu am avut dureri in zona aia și am fost la medic. Ar trebui sa te duci și tu.