| radukuz1 a întrebat:

Salut ma numesc Petrica, am 15 ani, si am o problema cu greutatea la 1.60 am vreo 70kg asa cred si ma scoate din sarite va rog niste sfaturi sa slabesc va rog frumos fara jigniri si altele am nevoie de sfaturi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| foreverunicorn a răspuns:

70 de kg la 160 inseamna destul de mult. E nevoie de multa munca daca vrei sa ajungi pe la 50 kile (cam cat este bine pentru inaltimea ta).
Nu e nevoie nici sa faci sport pana lesini si nici sa te infometezi. Conteaza ce, cat si cand mananci. Mananca mai putina paine, cartofi. Renunta la prajeli si la excesul de sare / zahar. Incearca sa mananci cat mai regulat: mic dejun, pranz si cina. Evita gustarile dintre mese. AI grija sa nu devii bulimica, exista persoane in situatia ta la care kg in plus s-au urcat la capatana.
In legatura cu sportul... Poti sa incerci sa faci un sport cu un instructor, sau chiar singura acasa sa faci exercitii. 50 abdomene in fiecare dimineata, etc. Poti cauta pe internet exercitii de genul asta. Daca locuiesti in Bucuresti te poti duce in parcuri si sa lucrezi la aparatele alea happy
P.S. Niciodata sa nu mananci dupa ora 19 si bea multa apa happy
Succes! Funda? happy

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că eşti băiat...

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 56, 2 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 13-14 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 14 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

| anoonym a răspuns:

Nu mainca paine..nici un fel timp de 4 luni.ai incredere in mine ca si eu tot la fel am fost iar acum am 40kg super arata ca un fotomodel...asa vei arta si tu daca nu mananci paine si mai putintel..incearca sa dezlocuiesti mancare cu apa..nu manca dupa ora 17:00! bafta

| radukuz1 explică:

Pai fac 50 abdomene alerg cam 30 min! La mic dejun mananc un mar, la scoala un mar sau un corn ceva, si seara nu stiu de ex azi am mancat fasole scazuta doar cu zeama si nu mananc tarziu de ex de la ora 5-6 nu prea mai manc nica deci da funda!