| anonim_4396 a întrebat:

Salut mama mea are 44 de ani si are unele scapari, cateodata uita complet ce a facut acum un minut. De exemplu azi cand am ajuns acasa ne a spus ca a spalat masina, dupa jumatate de ora o aud " nu ati observat si voi ca am spalat masina?" Poate fi alzheimer de la varsta asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Asta nu inseamna ca uita inseamna ca vrea oarecum sa o apreciati si laudati.Se poate sa te gandesti atat de intens ca trebuie sa faci un lucru incat si dupa tot despre asta o sa vorbesti tot acolo ii este gandul dar nu neaparat alzheimer

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Dar ei i se repeta des. am observat ca din ce in ce mai des se repeta.

| Sn4k3 a răspuns:

Poate nici nu te-ai uitat la ea cand a zis-o si i s-a parut ca n-ai auzit.

| anonim_4396 explică (pentru Sn4k3):

Nu e prima data, mi-a spus sa-i aduc o farfurie, am lasat-o langa ea, a vazut-o si mi-a multumit. Dupa 2 minute imi spune iar sa-i aduc farfuria.

| tril a răspuns:

Dar voi i-ati raspuns cand v-a informat ca a spalat masina? Ati apreciat gestul ei? La fel se intampla si in alte cazuri? Ea va vorbeste si voi ramaneti indiferenti iar ea, e nevoita sa repete ca sa fie sigura ca ati inteles?

| anonim_4396 explică (pentru tril):

Da. Chiar am spus ca a spalat-o bine, si dupa a uitat. si nu e prima data, mi-a spus sa-i aduc o farfurie, am lasat-o langa ea, a vazut-o si mi-a multumit. Dupa 2 minute imi spune iar sa-i aduc farfuria.

| T2LS a răspuns:

De obicei, persoanele care înaintează în vârstă au mai multe șanse, odată cu vârsta, să experimenteze probleme de memorie. Totul poate fi rezolvat, așa că o vizită la medic nu strică. Este bine să meargă cu cât mai repede cu atât mai bine, deoarece o posibilă afecțiune a memorie poate fi tratată, încă. Și eu mai uit ce am făcut ieri, sau uit ce am făcut acum două minute dacă ceea ce am făcut nu era semnificativ important, adică ceva ce mi-am adus aminte doar pe moment că era necesar. Creierul uman nu stochează informații nefolositoare.

| anonim_4396 explică (pentru T2LS):

Pai era important. si a inceput sa uite din ce in ce mai mult. de la varsta asta inceput de alzheimer?

| FlorinAjutorulThau a răspuns:

Nu poate fi Alzheimer, este prea tanara. Cel mai bine este sa te duci cu dansa sa o vada un medic, pentru ca se poate trata. Cu cat mai repede, cu atat mai bine.

| anonim_4396 explică (pentru FlorinAjutorulThau):

Pai si altceva ce poate fi? Tot ceva legat de dementa? A inceput sa fie mai dese scaparile astea.

| Stefaniaelena1234 a răspuns:

Poate ca mama ta e stresata.Ar trebui apreciata si iubita mai mult nu neaparat poate fi bolnava.

| anonim_4396 explică (pentru Stefaniaelena1234):

Nu e stresata ca e in concediu. scaparile nu au legatura cu stresul, am analizat si asta. si au inceput sa devina mai dese. of.