| vclaudiu7 a întrebat:

Salut, mereu am tensiunea scazuta, ajunge si aia sistolica si aia diastolica aproape in 50, e super enervant ca sunt incontinuu ametit si ma doare capul si nici nu vad bine.
Care este motivul? Nici daca iau un sfert de lingurita cu sare nu-mi trece.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Problema ta nu-i de la tensiunea arteriala, ci de la ochi, de aceea ai dureri de cap si ameteli.
Limiteaza statul pe telefon si pe jocuri cu ecrane electronice, la maxim 1 ora pe zi si vei vedea cum in cateva zile, dispar durerile de cap si ametelile.

| vclaudiu7 explică (pentru Violleta2022):

Ce treaba au ochii cu faptul ca eu am pe tensiometru tensiunea scazuta?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai spune frate ce tesiune ai, sa vedem si noi ca-i scazuta.
Desi, simptomele tale nu-s de tesiune scazuta ci de oboseala excesiva a ochiilor, de aici si durerile de cap.

| vclaudiu7 explică (pentru Violleta2022):

Am scris dar daca nu vezi, asta e partea a doua. Am zilnic tensiunea scazuta, dureri de cap, ameteli, greata, stare de oboseala si is simptomele hipotensiunii. Cum poti spune ca nu e hipotensiune si ca e oboseala cand eu am tensiunea mica?

| Violleta2022 a răspuns (pentru vclaudiu7):

De ce nu mergi tu la medic sa ti se ia tensiunea si sa primesti tratament adecvat.
Daca tu aveai tensiunea arteriala 5 (50 pe aparatu tau, probabil), erai mort, asa ca ori minti ori aparatul ala este de aruncat la gunoi.

| Donsavas a răspuns:

Bea cafea mai des, fa sport si redu din alimentele bogate in potasiu.

| vclaudiu7 explică (pentru Donsavas):

Nu beau cafea, fac sport si despre alimente. nu prea am ce sa reduc.

| Donsavas a răspuns (pentru vclaudiu7):

Bea cafea fiindcă iti creste tensiunea.

| vclaudiu7 explică (pentru Donsavas):

Cafeaua creste tensiunea si o scade foarte rapid, e degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sare trebuie sa iei!
Fă-ți o programare și fă-ți analizele!

| vclaudiu7 explică (pentru anonim_4396):

Ce analize?

| vclaudiu7 explică (pentru anonim_4396):

Am facut recent aproape o luna analizele de sange, daca te referi la cardiologie, cred ca o sa merg, ma gandesc.

| vclaudiu7 explică (pentru anonim_4396):

Si am tensiunea scazuta de luni bune.

| anonim_4396 a răspuns (pentru vclaudiu7):

Vezi ce răspunsuri hodoronc tronc primești? Dacă e grav, du-te la un medic. Iar dacă crezi ca e de la statul pe telefon, sau altceva de genu, folosește mai rar acel ceva care îți provoacă durerile astea.

| vclaudiu7 explică (pentru anonim_4396):

Mersi, mda.