| lorycool a întrebat:

Am tensiunea sistolica 129 si cea diastolica 115. Mi-e tare frica ca cea diastolica sa nu fie prea mare. Am 16 ani,nu beau deloc cafea, nu fumez.Voi ce parere aveti?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este enorma! Diastolica trebuie sa fie (aprox.) 1/2 din sistolica. Dar pentru 16 ani si cea sistolica este crescuta. Mergi urgent la medic, nu sta asa. Poti paraliza din cauza tensiunii prea mari. Nu e gluma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Sistolica este buna, e normala pana la 140 sa fie, dar diastolica e cam marisoara, trebuie sa fie sub 10.
Te pup!

| AOLEVRIC a răspuns:

Nu mi se pare tensiunea prea mare, normal trebuie sa fie ceva peste 140(sistolica)/90(diastolica).