| InspectorulTPU a întrebat:

Salut mereu cand fac niste flotari ceva ma simt foarte rau am febra musculara cum scap de ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Sauna, jacuzzi, băile cu sare ori cu aburi

Temperatura ridicată de la saună relaxează musculatura, deoarece activează rapid circulaţia sângelui. „Sub influenţa căldurii, sângele circulă mai repede şi ajută la irigarea muşchilor. Astfel, acidul lactic se elimină mai repede din organism", Jacuzzi, băile cu sare sau aburi au un efect similar.
2. Unguentele cu heparină

De preferat antiinflamatoarelor sunt unguentele cu heparină. „Acestea fac sângele mai fluid şi ajută la o circulaţie sangvină mai bună la nivelul muşchilor"
3.
Faceţi constant efort fizic

Specialiştii în sport vă dau şi câteva sfaturi pentru a preveni apariţia febrei musculare. „Pe cât posibil, încercaţi să nu întrerupeţi antrenamentele. Dacă lucraţi constant şi vă încălziţi muşchii înainte de efort, rar veţi avea probleme", Puteţi încerca Ben-Gay verde, un unguent ce previne contractura musculară"
4.În orice caz, febra este semnul că muşchii voştri funcţionează bine şi nu este nevoie să o combateţi cu medicamente.

| KyssOana a răspuns:

Cel mai simplu e asa happy inainte sa faci flotari fa cel putin jumatate de ora incalzirea apoi spor happy Pabig grin

| Biuka a răspuns:

Bei in fiecare zii un pahar de apa cu zahar
Iti zic eu ca asa se trateaza.
In fiecare zii dupa ce termin antrenamentul, antrenorul imi spune sa beau apa cu zahar cand ajung acasa (eu facand box si depunand destul de mult efort)
Insanatosire grabnica :*

| AndreeaAnd a răspuns:

Buna,
Dupa ce termini de facut flotarile, faci o baie firebinte si iei o aspirina. Eu m-am apucat de alegat si mers pe bicicleta si mereu fac febra dar dupa baie dispare febra. Succes

| Adrianf a răspuns:

Salut, multi spun ca scapi de febra musculara cu ciocolata sau aspirina, dar nicio sansa, (cu aspirina te tine febra cam 3 maximum 4 zile), pentru a scapa de febra stiu ca poate o sa ti se para absurd, dar crede-ma daca faci miscare adica sa te fortezi usor usor intr-o zi 2, in cel mai rau caz 3 zile ai scapat de febra, si inca o chestie dupa fiecare antrenament, cum ai terminat fa un dus cald si insista cu apa calda mai mult pe grupele musculare lucrate, o sa iti mai relaxezi muschii si febra nu se mai instaleaza asa repede. Multa sanatate, sper ca sfatul meu sa-ti fie util. Astept raspuns, daca ti-a fost folositor sau nu.

| Darkn3ss a răspuns:

Ca sa scapi de ea bea apa cu zahar si ca sa nu mai faci febra musculara fa mai des flotari si exerciti de genu dar daca exagerezi o sa ai din nou deci nu te forta prea mult big grin