| AndreiSYLAR a întrebat:

Mi-a aparut rubeola duminica 15 aprilie. Am avut o forma foarte usoara fara mancarimi fara dureri in gat fara ca nasul sa imi curga... bubele mi-au disparut in totalitate miercuri. Acum sunt perfect normal sambata 21 aprilie. Intrebarea mea este as putea iesii afara macar o ora ca since m-am plictisit maxim in casa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Pentru ca bubitele tale au disparut miercuri este indicat sa mai stai 4 zile dupa ce dispare eruptia, pentru ca in aceste zile esti inca contagios.Maine linistit poti sa iesi afara. Sanatate multa!

| Erika_Sofron_1977 a răspuns:

Rubeola e o boala contagioasa.chiar daca pari sanatoasa, asta nu inseamna ca nu esti contagioasa.macar 10 zile trebuie sa stai acasa.nu neaparat in casa,pentru ca nu are contraindicatii aerul proaspat. daca stai la casa poti sa iesi in curte, sa faci treburi in jurul casei...dar nu poti frecventa multime, inghesuieli(scoala, randuri, supermarket/uri). poti sa itri in contact cu prietene care au avut rubeola, sa te viziteze.sanatate