| Username124 a întrebat:

Mi-am luat de curând ochelari de miopie, doar ca nu vad sa citesc cu ei! Ce îmi puteți spune despre asta? Eu vad sa citesc de la apropiere fără ei dar cu ochelarii nu mai vad! Mi-am ales lentilele greșite?
Mulțumesc! sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum ti ai luat? De unde? Nu ai fost la medic? El trebuia sa ti dea rețetă de ochelari, o sa i ti strici vederea purtînd orice prostie de ochelari. De dioptrie.

| Username124 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am fost la un medic foarte bun, la Optimed la sediu. Ochelari sunt scumpi și de calitate dioptriile de distanță sunt bune dar vederea mea de la apropiere nu o pot folosi și cu ochelarii.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Probabil ochelarii sunt doar de distantă, iar pentru citit ai nevoie de alte dioptrii, nu poti cu dioptriile acestea.

| Username124 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Hmmm, dar eu la apropiere vad perfect fără ei... Probabil a fost greșeala mea ca nu am specificat, mulțumesc.

| eckblume a răspuns:

Daca nici dupa 20 de minute nu te acomodezi cu ei si nu vezi bine (mai apar si dureri de cap), inseamna ca nu ai lentilele bune. Probabil sunt prea puternice pentru tine. Mergi la acel doctor si spune-i care e problema.

| Username124 explică (pentru eckblume):

Problema mea este în felul următor : am miopie iar eu am primit ochelari pentru aceasta, nu am nicio durere de cap dar nu pot distinge cu aceștia lucrurile de la apropiere, presupun ca ar fi doar de distanță ochelari... Îți mulțumesc pentru răspuns. happy

| doctorandus a răspuns (pentru eckblume):

Si eu am miopie si citesc fara ochelari. Am in jur de -2, ceea ce inseamna ochi optimi pentru citit. In principiu, un om care vede bine departe fara ochelari ar avea nevoie de +2 ca sa citeasca. -2+2=0.

Deci daca nu poti citi bine fara ochelari, cred ca vei avea nevoie de ochelari de citit, banuiesc cu cate dioptrii ai +2.

Poti scoate la imprimanta http://www.voordeeloptiek.nl/downloads/Leesglassterkte.pdf (imprimi la proportia 100% pe A4 si privesti foaia de la 35 cm, fara ochelari).

| Username124 explică (pentru doctorandus):

Inteleg ce spuneți, va mulțumesc! Se pare ca m-am acomodat mai bine cu ei, era din cauza faptului ca erau ochelari noi.winking

Răspuns utilizator avertizat
| Roxana19928 a răspuns:

Cat de recent ai fost? Ti-a pus in ochi niste picaturi cand te-a controlat? gen in ultimele 24 de ore?

| doctorandus a răspuns (pentru Roxana19928):

La distante mai mari de un metru vad perfect cu ochelarii mei, dar nu pot sa citesc cu ei de aproape. De ex. cu ochelarii pot sa citesc din apartament numerele masinilor din fata blocului.

| Username124 explică (pentru Roxana19928):

Nu

| Username124 explică (pentru Roxana19928):

I-am luat pe 11 iulie.

| Alina1322 a răspuns:

Daca abia ți-ai făcut ochelarii e posibil ți se pară. Daca ai fost la un specialist care ți-a recomandat aceste lentile înseamnă că sunt bune. Încercă să porți cât poți de mult ochelarii și vei vedea bine după.