| sebbyS a întrebat:

Mi-am scrantit degetul mare de la mana stanga. Sa umflat, nu prea pot sa-l folosesc : sa scriu etc. ma doare si nu am forta deloc in el. Cand trebuie sa aprind televizorul si sal sa folosesc degetul, nu pot. Stii ceva sa fac ca sa-mi treaca? E rupt sau doar o e o luxatie? Un raspuns pls big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Indiferent daca e rupt sau e doar luxat degetul, ar trebui sa mergi de urgenta la un medic pentru a-ti spune exact ce ai de facut. Poate trebuie pus in ghips. De trecut de la sine nu-ti va trece. Pana ajungi la medic poti sa-ti pui comprese reci pentru a impiedica umflarea si mai tare. Sanatate maxima!

2 răspunsuri:
| Pământul a răspuns:

N'ai auzit si tu de spital?

| sebbyS explică:

Da Corina laughing mi l-a pus in ghips laughing