| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut.Nici azi nu am putut sa dorm, simt că nu o sa mai dorm niciodată normal. Până la urmă o să ajung la moarte prematura.Cand închid ochii nu îmi vine somnul. Oare mai exista o soluție?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Insomnia se trateaza, asta nu e o problema grava. Vei scapa de ea. Si nu, nu va fi nevoie sa iei toata viata pastile. Dar e important ca pentru insomnie sa iti prescrie un psihiatru ce pastile sa iei. Iti poate da si medicul de familie reteta dar el nu lucreaza in zona asta. Tu ai nevoie de un medic psihiatru. Si eu am fost la psihiatru. Am scapat de insomnie atunci cand am redus stresul semnificativ.
Deci, trebuie sa mergi la psihiatru.
Si uite, spune-i ca pe langa insomnii te ingrijorezi foarte mult fata de orice, in special fata de problemele de sanatate. Cum a fost atunci cu colecistul. Trebuie sa stie si asta. Si ca iti faci griji ca nu o sa scapi de insomnie.
O sa iti placa sa discuti cu un psihiatru big grin Si intreaba-l daca trebuie sau nu sa mergi si la psihoterapie. Sa vezi ce o sa iti zica si psihiatrul.
Si nu uita sa ne spui si noua cum a fost la psihiatru, ce pastile ti-a dat big grin Asta cand te intorci de la el big grin
Te pup.

64 răspunsuri:
| AnonimMareMareMare a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Bea vreo 2 sticle de vin sa vezi cum dormi big grin serios zic

| chuckmanson a răspuns:

Somnifere.

| AvalohAlyn a răspuns:

Buna.Exista medicamente pentru inducerea somnului naturale sau de sinteza. Mergi la farmacie, cere ceva sau daca e ceva mai serios, mergi la medic să îți dea medicamente chimice pentru inducerea somnului.Se poate rezolva problema asta, nu e nevindecabilă.Iar tratamentul se ia în funcție de gravitatea bolii și nu neapărat pe timp foarte îndelungat.Eu as merge maine la doctorul de familie daca as fi in locul tau, un anumit supliment sau medicament îți poate induce somnul.Categoric.Sanatate și ai grija de tine!

| minrest a răspuns:

Cumpara melatonina de 3 mg. Stabileste o ora de culcare, la care sa te culci in fiecare seara. Cu o jumatate de ora inainte de ora de culcare, iei o pastila de melatonina. Cu timpul, se fixeaza ora, dar ai de grija sa te culci la aceeasi ora, si sa iei mereu pastila. Melatonina e un hormon natural, pe care il produce corpul; dar uite ca la unii nu prea il mai produce. Nu este somnifer. Si eu iau, de multi ani.

| Andreeaioan115 explică (pentru minrest):

Tu tot ai suferit de insomnii cronice? Dacă am aceste insomnii din cauza tiroidei?

| minrest a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Da, nu puteam sa adorm pana la 5 dimineata, cu 10, 12 ani in urma. Nu sunt de la tiroida. Ia melatonina, culca-te la aceeasi ora si sigur vei avea rezultate.

| Andreeaioan115 explică (pentru minrest):

Și acum tot stai pe melatonina? Și a durat mult aceste insomnii pe care le-ai avut?

| Donsavas a răspuns:

Nu exista alta solutie decat tratamentul psihiatric sau auto hipnoza.

| Nume6 a răspuns:

Bună Andreea! Nu o să mori. Pasul e să nu mai citești prostii pe Google, tot ce citești acolo sunt aberaţii. Adică, nu mai căuta articole despre insomniile tale și cauza lor. O cănuţă de ceai de mușeţel cald sau de lapte cald înainte de culcare te liniștește și tratează insomniile. Cu toţii am avut insomnii măcar o dată în viaţă. Acestea ţineau mai multe zile sau chiar săptămâni întregi...Sunt foarte nasoale, din experienţă o zic. Am avut în trecut. Am scăpat de ele fără să îmi dau seama, a trecut timpul s-au dus și ele. Abia poţi dormi 2-3 ore pe noapte. De ce apar ele? De la stres sau lipsă de oboseală, dereglări hormonale temporare în organism, mâncarea nesănătoasă. Nu ai probleme cu tiroida că dacă aveai, prezentai și alte simptome, erai umflată la gât de exemplu. Te simţeai rău în corp. Fă ceva ziua, o activitate ca să obosești. Curat in casă, uită-te la un film. Deasemenea mănâncă 3 mese pe zi cu mâncare sănătoasă. Elimină dulciurile, chipsurile, sucurile carbogazoase dacă consumi. Zahărul dă o stare de energie iar tu nu ai nevoie de așa ceva. Dormi la 10 seara devreme adică, și încearcă să elimini din jurul tău orice sunet care te-ar putea deranja. Dormi cu becul stins și televizorul, ia-ţi o lampă de noapte care crează o lumină mică ce nu deranjează ochilor. Când te pui în pat stai relaxată și gândește-te doar la lucruri frumoase. Deasemenea lenjeriile de pat moi si pufoase te relaxează în timpul somnului dar și pijamalele largi te fac să te simţi relaxată. Nu te mai stresa cu nimic pe timpul zilei, stresul nimicește somnul! Multă sănătate!

| minrest a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Au durat multi ani; iau in continuare melatonina pentru ca e o doza mica, dintr-un hormon natural, asa ca nu am de ce sa ma feresc.

| Andreeaioan115 explică (pentru minrest):

Și dacă nu bei melatonina poți să dormi noaptea?

| Andreeaioan115 explică (pentru Donsavas):

Și trebuie să stau cu pastilele după mine toată viata?

| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista solutie: du-te la un psihiatru, ca tu ai alta problema!

| Donsavas a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Depinde cum va progresa tulburarea de somn

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu mergi la medic iti pierzi timpul pe TPU. El este cel abilitat sa ajute pe cei in nevoie.

| aimullah123 a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Nu e troll.
Are anxietate dar nu vrea sa faca nimic in sensul asta. Nu se duce nici la psihiatru, nici la psihoterapeut. Ea ar vrea sa se vindece asa stand in casa. Eu i-am spus sa mearga la psihiatru pentru ca asta e un caz mai delicat. Mai mult de atat ce sa-i fac?
Ea de fapt pune intrebarile astea pentru ca daca ii zice cineva "te vei face bine, ai rabdare" sau alte chestii de genul asta o ajuta pe ea sa se calmeze. Dar nu e suficient. Se calmeaza doar pe moment dar apoi devine iar anxioasa. Si la ea anxietatea e destul de intensa. Cred ca mai are putin si o sa inceapa sa faca si atacuri de panica. Daca nici cand o sa faca atacuri de panica nu se duce la psihiatru, eu nu stiu ce sa mai zic...

| BuBBlesykeSs a răspuns (pentru aimullah123):

Si eu i am tot răspuns la întrebări. Prima data am zis ok hai sa i răspund...dar după am vazut ca tot posteaza de problema asta si aici clar nu gaseste nici o rezolvare

| Dragosdoar a răspuns:

Hei ai incercat sa te masturbezi?

| minrest a răspuns (pentru Andreeaioan115):

As putea sa dorm si fara melatonina, poate cam patru nopti din cinci, dar eu iau totusi melatonina, doar cateva nopti pe an nu iau. Melatonina nu este somnifer! Corpul adoarme oricum cu ajutorul acestui hormon, atat ca de obicei ii produce singur. Nu ajungi sa depinzi de el, pentru somn, ca in cazul somniferelor, iar productia ta de melatonina nu scade, ci creste.

| Andreeaioan115 explică (pentru minrest):

Crezi ca o sa trăiesc toată viața cu aceste insomnii? Dacă totuși vin de la tiroida aceste insomnii pe care le am?

| minrest a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu vin de la tiroida, caci orice problema la tiroida iese la analize. NU STIU daca vei suferi de insomnie toata viata, sau nu. Cauta pe net sa vezi daca melatonina iti poate dauna, cumpara melatonina de 3 mg, ia exact cum ti-am spus eu, si spune-mi rezultatul.

| aimullah123 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Hei ai incercat sa nu mai fii pervers?

| Andreeaioan115 explică (pentru minrest):

Adică o sa trăiesc așa? Eu am sa fac o prostie, numai vreau să trăiesc așa. Toți se pot odihni, numai nu eu. Viața este scurtă atunci când nu dormi.

| minrest a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Eu cred ca ti-ai dereglat programul de somn. O zi te-ai culcat la 12, alta zi la 2 noaptea, cand te-ai culcat si tu bine, a doua zi nu ai facut nimic si nu ai obosit, sa poti dormi. Eu ti-am recomandat o substanta usoara, un supliment alimentar, care sunt sigur ca iti rezolva problema, tu nu vrei; si daca nu ar merge, ar fi alte solutii. Cate sfaturi bune am stricat eu pe tine, de vreo patru ani incoace! Uite, ia melatonina, dar mergi si la psihiatru.

| Andreeaioan115 explică (pentru minrest):

Ok asa o sa fac.Dar sunt obligată sa stau doar pe pastile? Îți multumesc mult pentru sfaturi.Trec prin clipe foarte grele in viața mea. Prin asa calvar nu am trecut niciodată.

| Dragosdoar a răspuns (pentru aimullah123):

? Nu sunt deloc. Masturbarea ma ajuta sa dorm de cele mai multe ori cand nu pot sincer. Si asa spun si studiile. Nu zic sa nu faca un consult si niste analize, dar cred ca functioneaza si la femei la fel efectul de dupa autosatisfacere

| Dragosdoar a răspuns:

Andreea,spune mi macar daca ceea ce am spus te ajuta macar?

| minrest a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ioana, e un simplu supliment alimentar, care te ajuta sa iti faci program de somn, in primul rand; sigur ca se poate lua si permanent, tu incepe sa iei, dar la aceeasi ora si apoi sa te culci, si mai vorbim.

| minrest a răspuns (pentru Dragosdoar):

Nu stiu de ce insisti; ai gasit potza cu mana si parca ai gasit Sfantul Graal; ar fi disparut insomnia, in intreaga lume, istetule, daca era cum zici tu; inteleg ca esti obsedat, dar ai putina decenta.

| Andreeaioan115 explică (pentru minrest):

Trebuie sa stau pe pastile toată viața? Nu vreau, vreau sa am un somn natural azi am dormit 5, 30 h. E rau?