| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut.Nici azi nu am putut sa dorm, simt că nu o sa mai dorm niciodată normal. Până la urmă o să ajung la moarte prematura.Cand închid ochii nu îmi vine somnul. Oare mai exista o soluție?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aimullah123 a răspuns:

Insomnia se trateaza, asta nu e o problema grava. Vei scapa de ea. Si nu, nu va fi nevoie sa iei toata viata pastile. Dar e important ca pentru insomnie sa iti prescrie un psihiatru ce pastile sa iei. Iti poate da si medicul de familie reteta dar el nu lucreaza in zona asta. Tu ai nevoie de un medic psihiatru. Si eu am fost la psihiatru. Am scapat de insomnie atunci cand am redus stresul semnificativ.
Deci, trebuie sa mergi la psihiatru.
Si uite, spune-i ca pe langa insomnii te ingrijorezi foarte mult fata de orice, in special fata de problemele de sanatate. Cum a fost atunci cu colecistul. Trebuie sa stie si asta. Si ca iti faci griji ca nu o sa scapi de insomnie.
O sa iti placa sa discuti cu un psihiatru big grin Si intreaba-l daca trebuie sau nu sa mergi si la psihoterapie. Sa vezi ce o sa iti zica si psihiatrul.
Si nu uita sa ne spui si noua cum a fost la psihiatru, ce pastile ti-a dat big grin Asta cand te intorci de la el big grin
Te pup.

64 răspunsuri:
| Dragosdoar a răspuns (pentru minrest):

Ai vazut foarte bine raspunsul ei. I am dat o solutie de moment.

| minrest a răspuns (pentru Andreeaioan115):

E bine. Melatonina se ia pentru reglarea programului de somn, de exemplu cei ce calatoresc cu avionul si schimba fusul orar, sau cei ce au stat mult acasa si si-au dereglat programul de somn. Ce vorbesti de toata viata? Tu nu ai luat nici un supliment alimentar, lecitina, spirulina, catina, nimic?

| minrest a răspuns (pentru Dragosdoar):

Nu are efectul puternic pe care il crezi tu. Poate avea un mic efect asupera unei persoane care nu sufera de insomnie; asupra unui parbat, caci femeile cheltuiesc mult mai putina energie cand fac sex.

| Andreeaioan115 explică (pentru minrest):

Dar la mine de ce s-au dereglat somnul? De ce merit asta? Nu vreau să trăiesc așa toată viața.Ce mi se întâmplă? Nu mai pot