Întrebare recomandată | LoveLebadaa a întrebat:

Heii! Am fost la dentist pentru o carie, dar a zis ca nu mi-o 'repara' pana nu stau sa-mi scoata o masea(care nu se misca!).
E normal? Ce sa-i zic? Eu nu vreau sa-mi scoata maseaua! FUNDA cine imi da un argument sa o conving, nu vreau alt stomatolog. happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Du-te la alt dentist chiar daca ai specificat ca nu vrei altul pentru ca nu e normal sa iti scoata asa aiurea maseaua daca nu e cazul

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Depinde care este problema la măseaua pe care vrea s-o scoată...
Chiar dacă nu se mişcă, poate este foarte cariată şi NU se mai poate repara.

NU ai întrebat care este motivul pentru care vrea să-ţi scoată acea măsea?

Oricum, NU este o situaţie "normală"!
Dacă NU vrei s-o scoată, nu o poate scoate : TREBUIE să te asculte!

Îi spui că NU vrei să ţi-o scoată şi gata.

NU am cum să-ţi dau un anumit argument deoarece este posibil să fie o problemă cu acea măsea ( n-am de unde să ştiu )...

Oricum, dacă nu vrei să mergi la alt stomatolog pentru o altă părere, e cam complicat.
Cel mult, poţi să-l "ameninţi" pe medic că te duci la alt stomatolog dacă NU vrea să facă cum zici tu!

Totuşi, dacă vrea să-ţi scoată acea măsea FĂRĂ un motiv anume, atunci îţi recomand un alt stomatolog!

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Spune-i ca nu vrei sa scoata maseaua respectiva si gata!
In cel mai rau caz, schimba stomatologul.
Te pup!

| LoveLebadaa explică:

Eu am caria aia la dinte, maseaua nu are nicio carie, dar e de lapte... laughing))) sad :-s

| DixieBloom a răspuns:

Poate accea masea este infectata dar nu cred ca am mers la detist si mia plombat o masea infectata!

| KhalaessiDM a răspuns:

Am avut si eu o carie, insa mie mi-a scos nervul, mi-a pus ceva tratamente, de abia dupa 1 luna am terminat cu maseaua. Probabil ca a ta este foarte, foarte cariata si nu mai are cum sa o salvezehappy

| nooolimits a răspuns:

Parerea mea odata ce ii cariata tot iti va scoate maseaua ori ce ai zice stomatologului

| CHIP124 a răspuns:

Nu,nu este normal decat daca sunt un langa celalta si daca iti ia bani mereu na-r ave voie sa te contrazica deloc ci sa faca ce i-ai zis

| Andreea_Maria-andra_1979 a răspuns:

Pana la urma tot o sati o scoata deci.

| Neexistenta a răspuns:

Salut stiu cum e am fost saptamana trecuta la denstis.Probabil ai inteles gresit it iscoate nervul...PROBABIL dar lucru asta nu te doare deloc pentru ca iti face anestezie.Dar daca vrea chiar sa ti-l scoata inseamna ca, caria a distrus dintele si nu are pe ce continua daca vrea sa faca altul(plomba).

| carmy286 a răspuns:

Parerea mea odata ce ii cariata tot iti va scoate maseaua ori ce ai zice stomatologului

| andreeaelenaa12345 a răspuns:

Sa ii zici ca tu nu vrei sa iti scoata maseaua si ii mai explici tu...