| madalina77 a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac. Nu reusesc sa adorm. Ma frichinesc in pat si tot nu ma ia somnul. Am un program normal, merg la job, sunt o persoana activa, dar degeaba. Nu stau pana tarziu la ecrane, dar chiar nu gasesc cauza. Ce sa fac? Sa apelez la un specialist sau sa ma mai chinui putin poate e doar o perioada?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Somnul e ca un porumbel, dacă alergi după el, fuge. Dacă întinzi mâna și îi dai grăunțe, vine la tine.
Op plimbare de 20 de minute, chiar și prin cameră. Recapitulezi evenimentele zilei.
Incearcă ce fac eu. Să numeri foarte lent în minte de la 1000 în jos, invers. Mai gândește-te la ceva ce ți se pare amunzant, asta te faces să râzi singur puțin înainte să adormi, descarcă tensiunile care te fac să rămâi treaz.
Dacă stai întins cu ochii închiși, deprivare senzorială, chiar dacă mai rumegi gânduri asta echivalează parțial cu somnul.