| DeejaYang a întrebat:

Nu stiu daca este categoria potrivita dar. sa incep :

De cateva saptamani bune am cam tusit, stranutat, nas infundat etc., simptome d-astea.

Am luat niste pastile, cu speranta ca imi va trece, am luat antibiotic, nimic.

Am rugat-o pe mama sa se uite in gat daca e ceva... ea a zis ca este rosu, umflat ( asta a fost acum 3-4 zile )

Azi m-am dus la doctorul de familie, i-am spus simptomele, m-a controlat si a zis ca totul este foarte bine, la plamani nimic, gatul e CURAT wTF?

Deci. vreau si eu un raspuns. ce sa iau. ce sa fac. eu tusesc ca un magar si doctorita spune ca sunt O.K.

Mai am si niste "mucoasa" pe gat. sau flegma cum i se spunehee hee

Se poate rezolva cu un ceai. niste pastile, sirop?

Am 13 ani... astept raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Câtă incompetenţă din partea medicilor din România!
Mergi la spitalul de copii şi fă o radiografie la plămâni.
Eu când sunt răcită iau Paduden, Augumentin şi pliculeţe de Fervex.
Fă-ţi în fiecare seară câte un ceai de mentă sau tei şi bea-l cât de fierbinte poţi.
În niciun caz nu sta aşa, poţi face pleumonie. Asta îţi trebuie pe timp de vară? Nu cred...
Multă sănătate!

| DeejaYang explică (pentru Hydrangeaceae):

Problema e ca la cei 13 ani ai mei arat ca la 16... laughing Zice lumea ca sunt deja la liceu, eu fiind clasa a 6`a.

Voi incerca sa ajung si pe la spital, augumentin si fervex am luat in jur de o saptamana si nu au avut nici-un efect. si dupa cum am spus acele saptamani bune au devenit in jur de o luna si de cand sunt asa.

O vecina m-a sfatuit sa fac ceai cu cimbru... nu am mai auzit de asta dar o sa incerc si cu menta. si cu tei. cu tot ce gasesc, numai sa scap de tusea asta.

| Hydrangeaceae a răspuns (pentru DeejaYang):

Dacă nu ţi-a trecut cu Augumentin, înseamnă că ai un virus viral, adică va dispărea când va avea el chef. Aşa am păţit eu iarna trecută. Luasem 4 feluri de pastile, am făcut radiografie la plămân şi nu aveam nimic însă tot tuşeam.

| DeejaYang explică (pentru Hydrangeaceae):

Exact la fel este si in situatia mea. cred ca am luat vreo 2 tablete de augmentin.

10 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Ai spus ca tusesti? Poate ca nu mai este gatul rosu dar tusea poate sa persiste si mai mult.Du-te la serviciul de urgente sa te consulte inca un medic.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, îţi recomand un control la medic!
Eventual, mergi la ALT medic : cabinet particular, la Urgenţe, la Policlinica de copii ( dacă aveţi aşa ceva în localitatea ta ), la Cabinetul şcolar, etc.

Apoi, dacă îţi dă Paracetamol şi Vitamina C, atunci îţi recomand altceva ( în caz că ai şi alte simptome de răceală şi nu-ţi trece ).

Poţi încerca unul ( nu toate ) dintre următoarele remedii/medicamente :
* Coldrex MaxGrip ( plicuri ) - le dizolvi în apă fierbinte şi bei unul la 4-6 ore ( îl bei cât de fierbinte rezişti ) – a se citi şi RESPECTA Prospectul.
* Coldrex HotRem - aceeaşi indicaţie ( ca la cel anterior )
* Theraflu Extra răceală şi gripă ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Fervex ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Modafen HotDrink ( plicuri ) - aceeaşi indicaţie
* Nurofen răceală şi gripă - comprimate.

Iar pentru durerea de amigdale, ca şi adjuvant, mai poţi folosi şi :
* Florisept ( 3 x 1 comprimate/zi )
* Propolis C.
* Tantum verde ( preferabil )
* Strepsils intensiv ( preferabil )
* Oropivalone
* Trachisept mentol şi eucalipt ( preferabil ), etc.

Ca tratament adjuvant cu diferite "leacuri băbeşti", pentru durerea de gât/amigdale, se pot folosi : gargara cu apă sărată ( o faci de câteva ori pe zi, se dizolvă o lingură rasă de sare mare la 200 ml apă ), comprese cu cartofi răzăliţi sau cu sare caldă, miere FĂRĂ lămâie ( deoarece lămâia IRITĂ gâtul ), eventual miere cu propolis, ceai cald ( nu fierbinte ), consumă mâncare uşor mestecabilă/înghiţibilă ( evită "uscăturile" ), preferabil ciorbe/supe, etc. ), Propolis spray ( se găseşte la magazine apicole ),...

Seara, înainte de culcare se înghite treptat 1 lingură de miere ( preferabil cu propolis ), încet pentru ca să se ungă bine gâtul şi NU mai bei/mănânci nimic după aceea.

Pentru răceală se poate consuma usturoi proaspăt ( cu diverse alimente ), citrice ( care conţin multă Vitamina C, în special kiwi ), vin fiert, ceai fierbinte, etc.

Pentru tuse se poate folosi ceai de soc îndulcit cu miere de albine, sau ceai de ceapă + jumătăţi de nucă.
Vezi şi alte remedii pentru tuse la linkul :
http://sanatate.bzi.ro/remediu-cu-usturoi-si-miere-pentru-tuse-seaca-6822
http://www.tonica.ro/......-tuse.html

Pentru nasul înfundat se recomandă diverse picături nazale ( de la farmacie ) sau inhalaţii cu abur/ceai de mentă sau muşeţel ( în care se pot pune câţiva picuri de ulei de brad sau de eucalipt ).

Dacă ai şi febră atunci se pot face frecţii ( pe tot corpul ) cu spirt sanitar, carmol, etc.

Antibiotice se iau DOAR în ultimă instanţă ( NU se administrează de la început ), în cazul în care simptomele se agravează şi DOAR dacă sunt prescrise de medic!

Toate cele bune şi multă sănătate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Adica tu te simti rau si medicul spune ca totul e in ordine?
De necrezut ce-i cu medicii astia in Romania,frate!
Zinnat,antibiotic puternic, este bun, mie o raceala urata mi-a trecut cu asa ceva, dar ar trebui prescris de un medic totusi.
Ceaiuri caldute cu lamaie, sirop din muguri de pin iar ii bun.Coldrex MaxGrip pentru raceala, desfunda nasul, scade febra.
Te pup!

| giony54 a răspuns:

Nu este raceala, este o reactie alergica la ceva. Intareste imunitatea corpului cu vitamine si minerale naturale, nu mai lua antibiotice si fa u test de alergii.Nu tine in camera parfumatori chimice ca sa nu dea ele alergia. Elimina mirosurile care te irita, chiar parfum.

| Satanelmic a răspuns:

Mananca miere de albine cateva lingurite pe zi, sau bea sirop de brad gol, fara apa, din nou cateva lingurite pe zi. Poti manca si bea sirop de brad in aceeasi zi. Sau poti lua niste pastile dinalea de supt cu propolis. Ar trebui sa nu te mai doara gatul dupa aia happyA da. daca fumezi, n-o mai face, o sa iti treaca, dupa aia. treaba ta!

| DeejaYang explică (pentru Satanelmic):

Miere pot face rost, dar sirop de brad nu prea am auzit. o sa incerc totusi.
De fumat nu m-am apucat si nici nu o sa ma apuc... nu suport sa stau in fum nici cand face tata gratar laughing

| DeejaYang explică:

Nu sunt alergic la nimic, m-a luat dintr-o data. am luat un antibiotic si gatul s-a mai calmat, dar tot este iritat, tuse seaca.