| Răzvan_Petrencic_1993 a întrebat:

Salut, numele meu Este Razvan. Vreu sa va intreb ceva, Ma intepa in partea stanga laga coaste... Ma poate ajuta cineva, sau la m.ai intepat pe cineva? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| nistor12 a răspuns:

Da m-a intepat si pe mine.
Mi-am revenit.
Generalitati Nevralgia intercostala este o conditie medicala dureroasa rara, care implica nervii intercostali ce alimenteaza muschii dintre coaste. Pacientii cu nevralgie intercostala, experimenteaza dureri in jurul cutiei toracice. Durerea este de obicei intermitenta si spasmodica. Intensitatea poate varia in functie de diferiti factori. Conditia este tratata de medicul neurolog. Simptome Principalul simptom al nevralgiei intercostale este durerea in zona toracica, adesea descrisa sub forma de junghi, intepatura, spasm, zona sensibila. Durerea poate fi localizata de-a lungul pieptului sau poate radia din spate, spre partea din fata a toracelui, de-a lungul coastelor. Nevralgia intercostala poate sa apara ca episoade sporadice de durere acuta sau poate fi plictisitoare si constanta. Durerea cauzata de nevralgia intercostala se poate intensifica la efort, cum ar fi ridicarea de obiecte grele, rasucirea sau aplecarea trunchiului, tuse, stranut sau ras.