| AdrianS24 a întrebat:

Salut, numele meu este Adrian si am 19 ani, am o problema care ma framanta de doi ani de zile, a inceput cand aveam 17 ani, eram o persoana vesela, glumeata, aveam prieteni, dar de la un timp incepusem sa ma cert cu aproape toti. Nu mai aveam chef sa ies, stateam tot mereu in casa, aveam insomnii, dormeam toata ziua pana seara, aveam stari de depresie, ceva s-a schimbat in mintea mea, mi-e greu sa comunic cu cineva, ma balbai sunt si putin rarait, cand vorbeste cineva cu mine nu stiu ce sa raspund. Ca si cum as avea un gol in minte, pronunt si prost cuvintele, ma simt foarte ciudat, simt ca imi pierd realitatea, parintii si fratii mei cred ca sunt nebun, ma simt forte rau, nu mai am chef de viata, va rog frumos daca cineva a trecut prin asta sau stie ce mi se intampla sa ma ajute cu un sfat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| IAR a răspuns:

Parintii și frații tăi sunt nedocumentati.

Nu ești nebun, treci printr-un episod depresiv destul de serios, evident din cauza faptului ca nu ai tratat acest episod e posibil sa vorbim de patologie deja aici, depresie clinica.
Sfatul meu este sa nu amâni mersul la un specialist sub nici o forma, fiindcă cu timpul depresia poate sa devina cronica, după cum ai precizat, ai depresie cu elemente anxioase.

Izolarea si iritarea nedefinita este specific depresie, sfatul meu pe care ti-l pot da este sa mergi la un medic psihiatru, din întrebarea ta reiese ca, ți.o apărut aceste simptome fără o cauza anume ceea ce rezulta ca în creierul tău s-a produs un dezechilibru chimic din n motive/cauze, exact asa sa declanșat și depresia mea în urma cu 15 ani și nici în ziua de azi nu o pot trata deși urmez tratamentul cu sfințenie.

Vizitează un medic psihiatru pentru tratament antidepresiv și în paralel un medic psihoterapeut pentru rezultate mai eficiente și rapide.

Ma confrunt cu aceasta boala de foarte multa vreme și îți pot spune ca e depresie si trebuie tratata urgent, tot ce ai menționat tu în întrebare sunt simptomele depresiei cu elemente anxioase.

| AdrianS24 explică (pentru IAR):

Ati multumesc foate mult

| Invictusman a răspuns (pentru AdrianS24):

Nu ai pentru ce, multa sănătatehappy

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai schimbat ciclul circadian, transformand noaptea in zi si vice versa, nepermitand unor hormoni vitali creierului sa se mai produca.
Hormonii: melatonina si serotonina se produc NUMAI cand dormim, intre orele 10 seara si 2 noaptea.
Daca ani de zile tu nu ai dormit intre aceste ore, atunci acesti 2 hormoni vitali creierului nu s-au mai produs.
Lipsa lor, pe o perioada lunga de vreme duce la probleme psihiatrice si boli, incepand cu depresii, stari de anxietate, panica, paranoia, schizofrenie, diabet samd.

Schimband la loc dormitul, de la ora 10seara pana dimineata, in absolt fiecare seara, ajungi ca in decurs de 6-12 luni sa iti reglezi ciclul circadian si productia de serotonina si melatonina sa-si revina treptat-treptat la normal.

| User252426 a răspuns:

Mergi la psihiatru, ai depresie și anxietate.

| IAR a răspuns:

Cand lumea este impotriva ta tu trebuie sa lupti mai mult, concentreaza-ti toata energia asupra ta si incearca sa-ti indeplinesti visele tale, ce-ti doresti tu de la viata.
Cand esti depresiv este foarte greu, mai ales daca nu ai un sprijin din partea familiei dar trebuie sa lupti.
Unii oameni sunt privelegiati si sunt nascuti in puf altii trebuie sa lupte din rasputeri, asa-i viata.
LUPTA si la sfarsit cand o sa ajungi implinit financiar si sufletesc o sa le dai peste nas celor care s-au comportat urat cu tine.

| Monst a răspuns:

Găsește ceva care să îți facă plăcere o pasiune ceva sau fa ceva ce îți place, muncește. Discută cu cineva din familia ta în care ai încredere sau dacă nu funcționează du-te la psiholog fără nicio Rușine îi spui ce probleme ai și găsești rezolvarea. Trebuie sa găsești puterea aia în tine și sa treci peste toate relele.

| AdrianS24 explică (pentru Monst):

Multumesc pentru sfat