| Iulian998876 a întrebat:

O mica problema
Frizerul mi-a făcut dunga cu lama dându-mi sângele iar după cu o foarfecă pe care nu cred ca a dezinfectat-o. Locul a fost curățat și dat cu spirt de către mine după 20 de minute. Exista vreun risc în sensul de infecție sau vreo boala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Exista vreun risc în sensul de infecție sau vreo boala?"

teoretic, da; de la sida la păduchi, evantaiul opțiunilor e larg

| corbulalbrosu a răspuns:

Logic ca DA, fiindca orice rana se poate infecta nu-i asa. Insa depinde in foarte mare masura si de sistemul imunitar al fiecarui individ. Dracul nu e chiar atat de negru precum este imaginat. rolling on the floor

| Iulian998876 explică (pentru corbulalbrosu):

Am sistemul imunitar bun

| Bizon95 a răspuns:

Da, nici o dezinfectie facuta imediat nu poate contracara anumite boli, iar cum lama/foarfeca au ajuns in capul multora... trage concluziile (da, stiu ca lama se pune intr-un suport, insa suportul atinge parul si pielea tuturor celor cu care vine in contact) in plus depinde si de cati bani ia frizerul adica se simte mai mult sau mai putin obligat sa respecte regulile de igiena si sa dezinfecteze tot, TOT dupa fiecare client

totusi, probabilitatea e foarte mica

| florin926481f a răspuns:

Stai linistit ca nu patesti nimichappy

| biancaelenatanase a răspuns:

Din păcate, da, există șanse. sad
În schimb, daca ai un sistem imunitar bun, s-ar putea să nu pățești nimic happy
In orice caz, multă sănătate!