| victoas a întrebat:

O ruda s-a oparit cu apa fiarta pe degetele de la piciore pana aproape de glezna si a incercat toate modalitatile dar acum are zona accea umflata. Ce medicament sa incerce pentru a vindeca arsura respectiva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| robytza10 a răspuns:

Salut! Incearca mierea sau albus de ou batut cu mixeru(spuma). Crede-ma trebuie sa mearga pentru ca si mie mi s-a intamplat dar la centrala.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Să meargă la medic pentru îngrijiri de specialitate, nu mai aplicați toate medicamentele aiurea!
Pa, pa.

| EmaS a răspuns:

Actiune terapeutica
Dermazin este un chimioterapic local pentru prevenirea si tratarea arsurilor infectate. Sulfadiazina de argint se descompune pe arsura, eliberand lent si continuu ioni de argint. Ionii de argint se fixeaza repede de acidul dezoxiribonucleic bacterian, impiedicand cresterea si inmultirea celulelor bacteriene, fara a afecta celulele pielii si tesutul subcutanat. Crema Dermazin are un spectru larg antibacterian, incluzand toate speciile de microbi cu potential de infectare: escherichia coli, pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, unele specii de Proteus si Klebsiella; de asemenea, actioneaza si impotriva Candidei albicans si a altor fungi. Dermazin penetreaza in tesutul necrozat si in exsudat. Acest efect este foarte important avand in vedere faptul ca antibioticele sistemice nu sunt eficiente impotriva florei bacteriene a arsurilor necrozate nevascularizate.

Indicatii
Tratamentul si profilaxia arsurilor infectate si a ranilor suprainfectate, inclusiv escare si rani adanci netratate

| Dragomir_Anemona_1986 a răspuns:

Isi poate da cu putin ulei, sa isi unga piciorul cu spirt sau otet, iar dupa aia sa isi puna o soseta sau ceva care sa ii tina cald. Imi dai, te rog funda?