| ds01 a întrebat:

Oare am Coronavirus dacă de două zile mă doare gâtul? Mă doare în zona mărului lui Adam, doar pe partea dreaptă. Nu am alte simptome! Ce ziceți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Kyılε a răspuns:

Salut.
Dacă nu ai și alte simptome, nu ar trebui să te îngrijorezi. Poate fi o simplă răceală în care să ți se fi inflamat amigdalele, dar cu niște ceaiuri și multă odihnă, ar trebui să treacă de la sine.
Sănătate!

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fa-ti 1 litru ceai de musetel (un pumn sau 4-5 plicuri de ceai la un litru de apa) si amesteca in el sare de bucatarie cat mai multa (cat se dizolva).
Cand s-a racit, fa cu acest ceai gargara indelungata, pana nu mai suporti. Scuipi, si continui cu urmatoarea gura de ceai...

Musetelul este un dezinfectant natural foarte eficace, iar impreuna cu sarea iti va curata gatul dureros, in cateva sedinte de gargara (facute la interval de 3-4 ore).

| floresdemayo a răspuns (pentru Bula):

Am făcut și eu gargara asta, cândva, dar a fost o experiență atât de dură. Mi-a ieșit și pe gură, și pe nas și pe ochi de la atât de multă sare. laughing

| Bula a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu e "bun la gust", dar este foarte eficace! happy
Cand ma doare gatul, eu inghit "babeste" o lingura de zahar umezit cu petrol lampant. Dupa prima lingura (sau maxim a doua, dupa un jumat de zi), durerea de gat dispare. Din pacate, petrol lampant nu prea se gaseste.

| darrio2007 a răspuns:

Nu ai corona. Poti vedea care sunt simptomele virusului pe net. Daca nu iti este greu sa cauti.

| danbnz a răspuns:

Ete na... acum pentru orice chestie gata, corona!
Mai uita-te si tu la stiri, sau pe net sa vezi ce simptome da corona!

| LPCTSTR a răspuns:

Am patit si eu un episod ciudat de amigdalita, insa a trecut in 3-4 zile si de corona nu cred c-am dat ca eu fac ravagii la o simpla raceala, daca era corona imi pregateam deja cosciugul.

| JicaContra a răspuns:

1. febra... ia-ti temperatura
2. tuse seaca
3. dureri musculare in tot corpul
4. respiratie scazuta si cu greutate

te doare numai in gat, nu ai nici pe dracu' tongue
daaaar, nu strica niste faringoseptwinking