| Afsdghvcs a întrebat:

Salut, pana acum am ignorat total virusul asta doar acum am inceput sa ma ingrijorez si vreau sa intreb.
Cum a aparut cast virus?
Va disparea vreodata si DACA da, cum?
Cate cazuri credeti ca vor aparea in Romania?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

A aparut in china acum 6 saptamani si acum afce inconjurul lumii. exista deja in Romania si se extinde, fiindca-i pandemic. Va face ravagii si multi vor suferii si murii, in special cei batrani si cei cu probleme respiratorii (astma, bronsite, penumonii, cancere pulmonare, fumatorii sau cei care vapeaza si au plamanii deja transg\formatid e chimicale).
Se va incheia probabil intr-un an, dupa ce va afecta toata populatia globului si va scutura pamantul, de totii bolnavii.

| Violleta2022 a răspuns:

Ia amploare!
Stirile azi, 13 Martie 2020:
Italia are deja 12.462 de cazuri noi de infectati cu corona virus
"There have been at least 12, 462 confirmed cases of COVID-19 in Italy, the most anywhere outside of mainland China, and 827 people have died"

sursa:
https://7news.com.au/......n-c-743242

In Romania va exploda acum, zilele acestea, doarece au venit multi din Italia, cu virusul dupa ei si l-au dat batranilor si bolnavilor.

Urmariti stirile zilele acestea!

suntserios
| suntserios a răspuns:

A aparut prin China de la niste animale salbatice pe care le au mancat aia... cel putin asta e unul din scenarii.

Nu va disparea, va fi un nou virus gripal care probabil va aparea in fiecare sezon doar ca va putea fi controlat odata ce se va studia.

Probabil vom ajunge la 500+ cazuri in varful epidemiei la noi.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Mai pune inca trei zero-uri. Imi place ca bubui de optimism.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

500.000? fii serios? ar insemna de 5 ori cat pe tot globul si asta in conditiile in care deja se iau masuri destul de serioase. E exagerata estimarea ta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

La cit de praf sintem in a respecta niste masuri, eu sper sa ii batem pe chinezi si sa crape macar 10.000. Colectiv nu a fost de ajuns. Lasa masurile de **** pentru presa. Eu in ultimele doua saptamini am avut treaba zilnic la spital, ca pacient. Iti zic si din ce am vazut si din ce am discutat cu asistentele cu care aveam treaba zilnic (internare de zi, am avut sedinte de ortoptica). Sistemul duce lipsa de personal cronica. Despre asta cam putine in presa. Can-can-urile cu spagi si altele sunt mai populare, ce intereseaza pe cineva ca e prea putin personal? NU SINT MASTI. La modul foarte serios. Dotarile ca si consumabile sunt sub orice critica. Si mai grav - inca nu se pune problema - dar e dezastru cu locurile la terapie intensiva. Actualmente foarte multe paturi din alea nu foarte multe la nivel de tara sunt blocate cu mosi si babe pe moarte care ar trebui sa fie la ingrijiri paliative insa au pile pe la dom' doctor/profesor sau la vreun politruc cu influenta asa ca blocheaza un pat la sectia TI. Cind vom avea nevoie sa fie tratati 50-100 de bolnavi de COVID-19 la TI si nu vor fi locuri disponibile din cauza mosilor si babelor, atunci sa vezi distractie. Plus ca ai nevoie si de paturi libere in caz de pica vreun avion sau ai un accident rutier serios din care iti rezulta 5-10-15 de dus la TI. Ce faci atunci? Pina la sfirsitul lunii o sa vedem daca tu ai avut dreptate - ceea ce chiar imi doresc, nu ma incalzeste deloc sa fiu eu ala care o nimereste de data asta - sau nu.

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De accord cu ce ai scris tu, dar nu capacitatea spitalelor opresc raspandirea ci in primul rand regulile impuse. Si pot sa zic ca la ce am vazut zilele astea lumea se fereste destul de bine.

| Feitan a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am citit doar primele 3 randuri si bai baiatule esti grav dus cu capul, cum sa speri sa "crape" cel putin 10 000 de oameni? Daca printre aia 10000 se afla ma.ta si tot neamul tau inclusiv tu, mai speri asta?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Goana categoriilor de risc prin supermarketuri fara masti sau cu vreo broboana a bunicii infasurata pe bot ti se pare ok? Inchiderea scolilor pentru o perioada mai scurta ca cea de incubatie a bolii ti se pare ca are vreo logica?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Feitan):

Da, daca printre aia 10.000 o sa ma aflu si eu si cu tot neamul meu dar asta va fi restartul de care are natiunea nevoie intr-un al doispelea ceas, imi doresc 100% sa se intimple. Multi dintre aia care au murit degeaba in 1989 s-au gindit ca o fac pentru a oferi o lume mai buna celor ce le vor supravietui, nu ca ne vom transforma intr-o adunatura amorfa din care sa suga aceleasi lipitori, insa cu si mai mare voracitate. S-a schimbat cu adevarat ceva dupa Colectiv? Nu. S-a schimbat ceva dupa ciomageala cu gaze din august 2018? NU! S-a schimbat ceva cu guvernul galben? Nu, in mm, NU, NIMIC!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

Uite una apropos de reguli - https://www.hotnews.ro/......zolare.htm

| suntserios a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am bubuit de optimism, trebuie sa recunosc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru suntserios):

La noi toti bubuie de optimism, oricum. Deci populatia manifesta un miserupism pur latin, medici si politisti depistati pozitivi la greu, iar ei viseaza ca virful va fi pe la 8000 de infectati. Da, cu siguranta, daca nu mai fac teste...

| JulyDreams a răspuns:

Cred ca si Romania va avea la fel de multe cazuri ca si alte tari europene. Sa nu ajungem acolo, ar insemna masuri foarte stricte, precum in China.