| anonim_4396 a întrebat:

Bună.

De ce se tot schimba atât de frecvent tulpina acestui virus ce o semănat haos pe toată planeta?

Care varianta credeți ca este mai mortala? Gamma?
Virusul din 2003 (parca tot din familia coronavirus) nu o suferit atâtea mutații genetice sa își schimbe tulpina de la o săptămână la alta, nu nu semăna atât haos și isterie pe toată planeta, implicit nu o ucis atâtea persoane ca acest actual.

Credeți ca o fost scăpat din greșeală din laboratoarele din wuhan? "Sau ca o fost scăpat intenționat"? Care e scopul? De popularea planetei? Câștiguri industriale ale companiilor Pharma? Se va găsi vreodată vinovații? Sau se va mușamaliza, și nu se va afla prea curând, sau se va afla pe frânturi nu tot adevărul?
Când credeți ca o sa scăpăm de aceasta "teroare"?

Credeți ca vor apărea tulpini,, și mai contagioase și agresive " în asa mod sa depopuleze un sfert din populația actuala? Sau va ieși o revoluție, lumea nu va mai dormi pe ei?
De ce odată la 100 de ani își face apărați câte un virus?

Ne vom confrunta și cu varianta gamma a virusului?, este aceasta cea mai agresiva?

Va rog fără jigniri, eu doar am presupus, nu știu care e adevărul în spatele acestui virus macabru care mi-o ucis mama.

Dar uitați-vă la statistici de câte ori sa modificat și au apărut tulpini tot mai agresive.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tulpina nu pulpina.

| Emma30555 a răspuns:

Eu cred ca odată la nu știu câți ani apar viruși noi, s-a mai întâmplat în trecut, istoria arata ca au fost și alte pandemii, ciuma, gripa spaniola, etc. Tot cu medicamente au scăpat și atunci. Dacă a fost scăpat din laborator voit sau nu, nu vom ști niciodată, dar eu zic ca nu s-a dorit eliminarea populației fiindcă totuși se agita toată planeta sa se diminueze consecințele acestei pandemii. Pentru oamenii mai sănătoși probabil va fi mai ușor de trecut, pentru cei bolnavi va fi mult mai greu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

ROG moderatorii sa mute întrebarea la categoria CORONAVIRUS.

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Mama ta nu a fost ucisa de virus - daca mama ta era mai in varsta si a luat medicamente multi ani zilnic si multe pastile pe zi si era si putin mai sus in greutate si nu facea miscare = organismul ei era slabit in fata unor agenti mai virulenti de gen gripe severe. Iar daca a fost si in spitale si i s-a pus si acea masca de respiratie = tragi tu concluziile cam ce microbi si virusi a luat de prin spitale si de ce a murit. Daca a avut raceala la plamani, gripa sezoniera, etc. si nu s-a tratat corespunzator acasa nu pot sa iti spun decat atat - virusul in organism ti-l crezi si activezi singur prin neglijenta, igiena precara, viata sedentara, si nu in ultimul rand ingurgitarea de tot felul de prostii farmaceutice care in loc sa intaresca organismul al distrug si ai slabesc imunitatea. Excrocheria legata de acest virus numit coronavirus a fost foarte bine pusa la punct cu ani in urma - nu are nici o treaba cu China sau alte tari infecte ca India. Totul este legat de americani si de prostiile pe cate idiotii lor de presedinti gen Carter, Bush, Clinton, Trump si gastile de generali mafioti made in US le-au facut prin tarile arabe. Or sa mai apara si virusii TETTA, ETTA, ZETA, or sa ia astia toate literele alfabetului ca sa faca noi virusi ca denumiri pe prosleala a maselor mari de oameni si care traiesc in saracie si slab informti ca sa nu mai vorbim de conditiile lor de munca, sociale, alimentare si de igiena personala. Totul este legat de acesta infectie numita virus-corona in primul rad de individ in parte ca igiena personala, mod de viata si ce viata alimentara sanatoasa duce si cam cati pumni de medicamente-paslile chimicale farmaceutice ingurgiteaza saptamanal - de aici tragi tu concluzia cum poti lupta si te poti proteja ca individ de microbi, virusi, etc.

| anonim_4396 explică (pentru REMiXPaLTaLK):

Nu are cum sa fie gripa, am mai avut eu de n ori gripe și nu se manifesta asa, și eu era sa dau coltul și nu m-am dus în spitale sa mi se pune măști, vomitam de mama focului, nu puteam sa stau în picioare, când ma mișcăm de pe o parte pe cealaltă mi se taia respirația, frisoane serioase, dureri de cap îngrozitoare și altele. Nu era sedentara, avea diabet și vârsta de 74 de ani, s-a manifestat de mult la ea aceasta infecție ca tot spunea ca vomita, și apoi susținea ca și-o pierdut mirosul și gustul, ulterior s-a manifestat horror, nu mai putea sta pe picioare, o și căzut rău de tot de la amețelile provocate de covid de sa făcut praf, și de acolo i s-o tras moartea într-o mare măsură. Cu câteva săptămâni în urma a murit asa o vecina fără sa fi prezentat înainte vreo problema, o vedeam eu când ieșea la cumpărături, și ea o murit subit.
Eu nu mai m-am putut da 5-7 zile din pat, cum ma dădeam și ieșeam din camera simteam un miros extrem de urat care îmi provoca voma severa. E covid, nu e gripa, o gripa nu se manifesta asa sa nu mai poți respira, și sa îți distrugă plămânii și organele într-un timp asa scurt.
Eu am fost tratat acasă, dar nu cu cine știe ce pastile, dar eu nu am diabet, ca dacă aveam și eu cred ca ma stingeam, ea avea și comorbidati preexistente serioase, dar eu nu am avut și totuși s-a manifestat destul de horror.
Am mai avut eu de a face cu gripe dar sa se manifeste asa never, trust me.
Tine de sistemul imunitar care e determinat genetic, vârsta, și comorbidati preexistente. Dar uite ca acum mor și tineri de la varianta delta, imposibil sa se "stinga" de la gripa atâția tineri într-un interval de timp asa scurt. Încetați cu teoriile voastre conspirationale ca niciodată nu mureau tineri de 25 ani asa fast de la o simpla gripa hai sa fim serioși.

Am avut eu covid și era sa dau și eu coltul, o gripa niciodată nu se manifesta asa violent, eu nu am purtat măști și nici nu m-am plimbat prin spitale, am fost tratat de acasă, dar efectiv nu ma puteam da jos din pat.