| anonim_4396 a întrebat:

Referitor la corona virus, cum vedeți România peste 2-3 luni? Cum credeți ca a gestionat Guvernul acesta situație?

După părerea mea, Guvernul a gestionat prost situația. Granițele trebuiau închise imediat cum s-a aflat ca virusul a ajuns în Occident. Nu trebuia să fie permis accesul nimănui din zonele afectate, dar deja ( cf unor statistici), din 24 februarie pana în prezent peste 40.000 de persoane au venit în România din zona afectată. În momentul de față avem 29 de cazuri confirmate, din care 5 s-au vindecat. Se închid scoli, se inchid grădinițe, spectacole amânate în schimb nu se inchid Mall-uri și nu se inchid bisericile. Lumea, în lipsa de altceva, nu va sta închisă în casa și va merge în mall la grămadă să răspândească virusul și mai mult.
Nu văd deloc bine situația. Oare se va termina vreodată cu acest corona Virus? La nivel mondial ma refer pentru că totul a început din China și atat de repede s-a răspândit încât acum este afectat un întreg mapamond. Nu am crezut că acest virus să ajungă și prin România, dar uite ca se întâmplă.

https://www.worldometers.info/coronavirus/

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Acest virus sa răspândit sau sa scapat efectiv dintr-un laborator nu s-a luat de la nu stiu ce animale cum au încercat chinezi sa se scoata.Asa ca daca se cercetează si se afla ca e vina lor iese urat.
Faza cu tara noastra e de rahat.De ce? Pentru ca o dată când m-am luat de anumite persoana ce sunt plecate în diaspora mi sa sărit în cap ca sunt nebună.Dar uite cati dezaxati inconștient exista, vin din zonele de carantină plini de boli sa isi umple si rudele si venici si orasele pentru ce? Eu inteleg ca e greu sa stai printre străini, ca te sperie situația dar sa vezi ca toti te opresc sa vi si tu sa mergi pe la greci pe mare doar sa scapi de carantină? Adică pe lângă ca iti permite sa vi cu condiția să stai izolat o perioadă tu faci si figuri si minti, mergi pe strada si imbolnavesti copii și bătrâni doar pentru ca esti tu smecher.Ba,daca faci asta nu esti smecher esti retardat pentru ca te doare in spare ca mor oameni din cauza ta.
Unde se ajunge? Va trece treaba asta până la urmă dar vom realiza cati oameni retardati avem in jurul nostru.

| anonim_4396 explică (pentru Freya1):

Ai dreptate! Si eu m-am certat pe Facebook cu cei din diaspora acuzându-i că ei fug ca prostii de situația din Italia și ne afectează pe noi, cei care trăim în România. Atât de inconștienți încât ei nu își dau seama ca își pot îmbolnăvi rudele aflate în țară. Vai de capul nostru.

3 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Nu mi se pare că guvernul a gestionat prost situația. E destul de greu să închizi granițele unei țări, implică multe și aduce mai mult rău decât bine.
Să închidă și magazinele, Mall-urile și tot ce mai e, ar însemna haos. Ce am face, am muri de foame, frig, plictiseală în case.
Scenariu apocaliptic.
Mi se pare mai rău decât orice virus să închizi oameni, orașe.

| EduardEdu1994 a răspuns:

Este inceputul sfarsitului, nu virusul ne va ucide si prostia.