| xbx a întrebat:

Salut, pe data de 5 mi-am fracturat incheietura si cateva ore mai tarziu am fost la spital unde mi-a pus doctorul osu' la loc si apoi mi-a pus ghips pe care a spus sa il scot dupa 30 de zile. Problema e ca acum o saptamana l-am udat si s-a cam rupt mai sus de incheietura, sa ma duc sa-l schimb? Mana o voi putea recupera 100%?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DavidoffUser a răspuns:

O vei recupera, insa te asteapta o perioada foarte grea.Eu am avut partea de sus a palmii rupte (boxer's fracture ).Am rupt-o cand am cu pumnul, insa incheietura nu mi-a fost afectata.Cu toate astea, din cauza ghipsului, incheietura si degetul mic le-am putut misca fara durere dupa 2 saptamani. Puterea de strangere a crescut gradual (2 luni). Stai prima saptamana acasa dupa ce scoti ghipsul si du-te la fizioterapie.O sa fii panicat prima data ca n-o s-o poti indoi corect, orice ridici(rezuma-te la cani, pahare prima saptamana) parca are o tona si doare, dar isi va da drumul usor, usor.

| Ion_Geanina_1999 a răspuns:

Da, cel mai bine mergi la spital să-l schimbi, să făci o radiografie. Dacă nu, pot apărea alte complicații şi o să te vindeci muuuult mai greu
Acum e alegerea ta