| Georgequattro a întrebat:

Salut, pentru aprox. 1 an am experimentat ceva probleme de sanatate, din fericire am inceput sa ma simt din ce in ce mai bine si treptat am si reinceput sa fac sport. Intrebarea mea este deoarece in acel interval nu am putut sa fac miscare sau sa mananc corect, am pierdut 10kg in greutate pe care vreau sa le recuperez. Mi-am reluat si dieta..care evident este mult mai bogata in carbohidrati si cu totii stim ca alimentele care contin multi carbohidrati nu sunt atat de apetisante. Am renuntat pana si la condimente pentru ca nu vreau sa am iar alte probleme. Pur si simplu imi prepar orezul si pieptul de pui prin fierbere, dupa le mananc simple. Exista vreo problema daca eu ma fortez sa mananc? Nu in sensul de a ma indopa, pur si simplu nu imi place ce mananc, mananc in sila, evident, pentru ca nu au un gust bun alimentele, insa sunt foarte benefice organismului meu. Pot dezvolta o anumita boala? Tin sa mentionez ca acest tip de masa o servesc doar dimineata si seara, in restul zilei mananc "ce prind" ca sa zic asa, de regula ce-mi place pentru ca dupa ce mananc acel orez parca si nisipul prinde gust mai bun

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De ce ai manca carbohidrati?
Ei ingrasa si te fac pufos, nu au viatmine sau minerale, deci ce mananci este total inutil si nesanatos!
Mananca carne cu salte de cruditati, ori amestecuri de legume, dar nu orez sau alte cereale.

| Georgequattro explică (pentru Violleta2022):

Am uitat sa specific, folosesc orez brun, acela este neprelucrat si is pastreaza toate vitaminele, este recomandat sa mananci chiar de 5 ori pe saptamana pentru ca minimizeaza sansele sa ai diabet si multe alte chestii. Il combin cu o alta sursa de proteina, chiar daca si orezul are destul de multe procente de proteine.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Georgequattro):

Cand ai probleme cu sanatate nu mananci oerz, de nici un fel pentru ca nu are cine stie ce vitamine si apoi este cereala, pui mana serios pe fructe si legume si pe alea le mananci ca sa-ti repari sisetmul imunitar si sanatatea.
In diabet este recomandat sa mamanci orez brun in locul celui alb car-i foarte rau, dar este mai recomandat sa nu mananci DELOC carbohidrati.
Imi pare rau sa-ti spun, dar ceea ce mananci tu acum nu-i nici normal nici sanatos si nu-ti vei repara sistemul imunitar cu orez.
Pune mana serios pe mancare sanataoasa, cu multe, foarte-foarte mulet fructe proaspete si legume, cat mai variate ca sa poti lua cantitatea de vitamine necesare unui corp care a suferit si are un sistem imunitar slabit.

| Georgequattro explică (pentru Violleta2022):

Eu va inteleg ce spuneti. dar sa ma ingras din fructe si legume... pot sa mananc un camion de proteine pe zi, o sa raman tot un slabanog. Eu am propriul solar si mereu imi fac cate o salata. Daca nu mananc deloc carbohidrati, cum sa ma mai ingras, din proteina? Un mod cu adevarat nesanatos ar fi fost sa mananc prajeli si sa inlocuiesc aportul de carbohidrati cu cel de grasime.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Georgequattro):

Crescand numarul de calorii te ingrasi!
Eventual poti adauga 1 felie de paine, dar 50% din farfuria aia trebuie sa contina vitamine si fructe, nu cereale!
Fiindca sanatatea ta trebuie recuperata, iar cu orez nu o vei face niciodata.

| Georgequattro explică (pentru Violleta2022):

Este corect ce spuneti dumneavoastra, insa depinde si ce fel de aliment este consumat. Sunt o multime de burgeri de 2500 calorii... mai mult mananci grasime din ele. Nu trebuie nici sa facem exces de vitamine peste vitamine pentru ca si acelea dauneaza. Si inca odata nu mananc orez 24/7, doar 2 mese, eu de regula am 3 mese, dar mai mananc si pe langa.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Georgequattro):

Tu nu faci exces de vitamine, dimpotriva, nu mananci nici pe departe necesarul de fructe si legume incat sa iei suficiente vitamine si minerale din ele.
In ce privesc hamburgerii grasi nu te obliga nimeni sa-i mananci, fiindca poti sa gatesti o bucata de carne de pasare fara grasime, dar cu gramezi de legume alaturi.
Probabil daca vei manca 10kg de legume pe zi ai putea spune ca ai surplus de vitamine, dar ma indoiesc ca poti manca atata intr-o zi.
Excesul de vitamine se face extrem de rar si nu te afecteaza atat de grav, cum te afecteaza lipsa vitaminelor din corp.
Evita orezul ala, ca nu-i nimic sanatos sau valoros in el!
pacat ca esti incapabils a intelegi ca nu exista valoare nutritiva in orezul ala, mai ales cand ai avut probleme mari de \sanatate sia cum trebuei sa-ti cresti sistemul imunitar, avand nevoie de cantitati serioase de vitamine si minerale luate din fructe si legume, nu de carbohidrati.

| Georgequattro explică (pentru Violleta2022):

Culmea este doamnca ca fix din cauza aceasta am avut probleme, am consumat suplimente care sunt pline cu vitamine. Consum si fructe, dar cele care ma ajuta sa ma ingras nu slabesc(marul), la fel si legume, mananc destule, va asigur, nu am sa ajung un ierbivor numai pentru ca imi trebuie vitaminele alea, ca altfel ma usuc. Nu stiu de unde provine frica dumneavoastra de cereale, sunt cele mai bogate alimente in nutrienti..Eu nu cred ca nu ati avut niciodata o astfel de experienta si doar doriti sa faceti cat mai multe raspunsuri, nici nu prea va intereseaza ce scrie lumea pe aici si deviati de la subiect. Va invit sa va ingrasati dumneavoastra dintr-o dieta care contine in mare parte proteine, sa vedem, te vei ingrasa sau o sa se defineasca si mai tare toate grupele musculare si vei arde grasimea din corp, astfel, slabind si mai tare?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Georgequattro):

Vad ca esti mult prea incapatanat ca sa intelegi ca orezul nu are nici o valoare nutritiva in afara de a-ti umple burta si a o umfla, mai vad ca ai o aversiune pentru legume, pe care nici macar nu le mentionezi. Pana si salatele te deranjeaza, sa nu cumva sa devii ierbivor.
Dar cu orezul ce devii? Gaina sau cocos? Fiindca cerealale sunt hrana animalelor, nu oamenilor.
Ma rog, este inutil sa te fac sa intelegi ca legumele si fructele luate din mancarea naturala sunt mai sanatoase decat un amarat de orez sau niste suplimente chimice, care se elimina prin urina, in proportie de 60-70%.

| Georgequattro explică (pentru Violleta2022):

Pai bai femeie ce nu intelegi, cum in numele lui dumnezeu sa te ingrasi din proteine esti cu capul chiar nu vezi ca incerc sa-ti explic aici? Eu imi continui dieta cu care am un succes foarte mare si notez in fiecare zi cat iau in greutate. Auzi si tu orezul nu are valoare nutritiva, pentru chestia asta iti meriti contul suspendat pe viata. Fiecare dieta a unui sportiv adevarat contine chiar si 5 mese, toate cu orez, aia le mananca doar sa aiba ce sa dea afara? Vorbesti mult si degeaba

| Violleta2022 a răspuns (pentru Georgequattro):

Du-te mai copilas, ca habar nu ai ce vorbesti!
Umfla-te cu orez, ca de avitaminoza vorbim mai tarziu, cand o sa vii sa urli pe aici.

| Georgequattro explică (pentru Violleta2022):

Du-te tu si ia inca un pumn de vitamine, cine stie prin ce boala mai dai si uiti ca orezul contine tiamina, niacina, piroxidina, zinc, calciu si multe altele happy

| Georgequattro explică (pentru Violleta2022):

In astea 3 zile cat tineai tu morala ca nu sunt bune, nu stiu ce, deja m-am ingrasat cu 500g, nu sunt buni carbohidratii domnule, ingrasati-va doar din proteine. HAHA... Va doresc sanatate dumneavoastra, nu cum imi doriti mie probleme, aveti grija sa nu se intoarca favorul si puneti mana si mancati si cereale ca alea cresc oamenii nu verdeata(e buna si aia, dar nu principala si trebuie combinate alimentele)

| Violleta2022 a răspuns (pentru Georgequattro):

Pai asta fac carbohidratii: te ingrasa, depunand grasime pe corp, pentru ingrasat rapid sunt intr-adevar cei mai buni, DAR nu aduc nici o valoare esentiala de vitamine si minerale in corp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e problema psihologica se cheama arfid, atunci cand nu mananci ceva pe baza de culoare textura gust etc. Eu nu vad cum te fortezi sa mananci. Nu te simti balonat nu nimic deci cum te fortezi? Scapa de zahar si sa nu iti fie teama sa pui niste condimente in orez sau sa faci pilaf. Nu mai manca "ce prinzi" ci mananca o dieta variata cu 3 mese pe zi, mancare normala adica nu mananci tort in loc de pranz. Orezul cu pui fiert e sanatos dar nimic nu e bun in exces

| Georgequattro explică (pentru anonim_4396):

Ma fortez sa mananc pentru a putea sa-mi duc la capat procentele de macronutrienti pe zi. Nu ma balonez pentru ca si asa orezul este bun la digestie si obisnuiesc sa mananc si supa dupa-masa. De zahar si asa nu ma omoram eu, am renuntat la bauturile acidulate de multi ani, iar de dulciuri nici nu se pune problema, cred ca mananc ceva dulce odata pe saptamana, ceva de genul. poate chiar si mai rar