| AlexIm123 a întrebat:

Salut! Pentru dureri de spate ce recomandați mai mult, înotul sau kinetoterapie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bronson1 a răspuns:

Kinetoterapie si unguente gen Puterea Calului sau Gheara Dracului.
Eu inotul nu l-as recomanda, in schimb ti-as sugera sa incerci exercitii de tip yoga/stretching.
Cel mai bine iti instalezi o bara de tractiuni in casa, si te lasi pe ea (nu faci tractiuni, doar te tii de ea si ti se va trage coloana de la greutatea corpului si se va vindeca in timp asa cum trebuie). Stai pe bara aia cateva minute bune in fiecare zi.

De asemenea mai sunt si niste exercitii care te pot ajuta:
https://www.youtube.com/watch?v=Sb-c-RChNx8
Baietii astia sunt buni, deci poti mergi pe ce iti sugereaza.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexIm123 explică (pentru Bronson1):

Mulțumesc foarte mult de raspuns, voi tine cont de el ✌️

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai intai un consult la medic. Restul iti va recomanda el.

| AlexIm123 explică (pentru darrio2007):

Am fost și durerile vin cel mai mult de la coloana nu de la rinichi așa cum credeam, durerea da de la mijlocul coloanei spre fata aproape de stoamc, cum ar fi, mi-a dat aflamil și doreta, m-a pus să mă gândesc la ce as vrea sa fac kinetoterapie sau înot, acum o să mă gândeschappy

| Brizbriz a răspuns:

Ambele

| AlexIm123 explică (pentru Brizbriz):

Sunt oricum slab, problema e că am dureri foarte puternice de spate de abia mai pot sta in picioare, de asta am întrebat că sunt indecis.

| Brizbriz a răspuns (pentru AlexIm123):

Ambele atunci, stiu ca se recomanda ambele la dureri de spate

| Nirvanaaa a răspuns:

Kinetoterapie. Inotul mai mult ca adjuvant, dar kinetoterapia e pe primul loc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Kineto si crema diclofenac pentru dureri.

| Jessica1235 a răspuns:

Pe mine m-a ajutat kinetoterapia fiindcă oricum nu știu să înot dar mi și mai la îndemână decât înotul.

| AlexIm123 explică (pentru Jessica1235):

Mă bucur pentru tine happy

| Jessica1235 a răspuns (pentru AlexIm123):

Mulțumesc, sper să îți revii cât mai repede happy

| AlexIm123 explică (pentru Jessica1235):

Mulțumesc și eu ♥️

| DARLINGx a răspuns:

Kinetoterapie

| Amethyst01 a răspuns:

Kinetoterapie, acolo faci exercitii special pentru spate. Daca ai posibilitatea sa mergi si la inot de cateva ori este si mai bine!