| TechnoCocktail a întrebat:

Poate ma ajutati si pe mine cu o problema stresanta! De cateva saptamani nu mai pot sa dorm la orice ora ma culc ma trezesc in jurul orei 8 foarte rar dorm mai mult de 8 si de multe ori ma trezesc in mijlocul noptii fara motiv si imi e greu sa adorm iar. Aseara m-am culcat la 3 si tot la 8 m-am trezit... Simt ca nu-mi fac somnul si ma simt stresat/obosit de obicei dormeam 8 ore. Care poate fi problema? Multumesc mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
Incerca sa citesti ceva si sa bei un cei fierbinte. Si eu aveam aceeasi problema inainte. De asemnea asigura-te cu nu iti este frig la picioare, ca in camera nu este foarte cald si nu adormi cu Tv-ul aprins.

| cristiiiiiii a răspuns:

Inainte de culcare incearca sa bei o cana de lapte cald o sa te ajute sa adormi linistit...sau incearca o salata de ceapa...la mine a functionat

| Deliiiia a răspuns:

Culca-te cat de tarziu poti.

| aveam14ani a răspuns:

Lăptic călduuuţ.winking

| TechnoCocktail explică:

Am sa incerc sa beau un ceai de menta sa vad daca are vreun efect. Cat despre chestia cu cofeina, niciodata nu m-a afectat daca de ex beam o cola seara sau ceva de genu dar acum nu mmai consum nimic ce contine cofeina seara si totusi nu pot dormi.

| MariaMirabell a răspuns:

Nu cred ca e o solutie buna sate culci asa tirziu. Eu, din experienta proprie si din cele ce am citit iti pot spune ca ar putea sa functioneze mai bine, daca seara dupa cina i.ti prepari un ceai de plante, musetelulsi sunatoarea sunt recomandate in general si din experienta personala te pot asigura ca si urzica daca adaugi in ceaiul acesta te ajuta sa dormi bine. poti sa incerci cel putin ca rau in nici un caz nu -ti face daca poti sa -l bei neindulcit e si mai bine. De asemenea nu e recomandat sa consumi fructe sau vitamine in general inainte de culcare ca dau energie si excita sistemul nervos. Consumale mai inainte de cina.Pe cit posibil e recomandabil ca cina sa o iei cu minim 2 ore inainte sa te culci.

| Alexandra0797 a răspuns:

Uite iti dau un exemplu. Eu aseara am adormit la 4 dimineata si m-am trezit la 8. Ar trebui sa incerci ori niste ceaiuri. ori niste pastile dau sa nu abuzezi de ele. Pune capul pe perna inchide ochii si stai asa pana adormi. Sau poti incerca sa asculti niste muzica de pe telefon iti pui castile in urechi nu foarte tare muzica si adormi.
funda?

| edyel a răspuns:

Incearca sa bei putin ceai de menta, si o sa vezi ca devi din ce in ce mai obosit.iar apoi te duci la culcare cand vezi ca te ia somnu. sper sa iti fie de ajutor happy

| Catalina_Geanina_1997 a răspuns:

Poate bei ceva cu cofeina si nu iti dai seama.