| anonim_4396 a întrebat:

De ce mereu simt ca nu sunt odihnita si simt nevoia sa dorm? Mereu dorm 10 sau chiar 12 sau chiar 13 ore uneori indiferent la ce ora m-as culca. Odata m-am pus la somn la ora 11 (noaptea) si m-am trezit la 11 jumate ziua. Azi m-am culcat la 2 si m-am trezit la 1 jumate. De obicei ma trezesc in jurul orei 12 si v-am spus, indiferent la ce ora m-as culca. Am 13 ani si nu stiu ce am cu somnul... Pls dati-mi sfaturi

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt perioade din viață când avem mai multă nevoie de somn.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate dormi mult dar nu te odihnești bine. Fă-ți un program de somn de doar 7, 8 ore.

| Anonima163333 a răspuns:

Si eu am dormit bine cateva zile, ma culcam la 11 si ma trezeam la 9; 30-10.Sunt perioade cand ai nevoie sa dormi mult.Probabil in timpul zilei ai mult de lucru sau faci activitati care te solicita.

| Valentina8 a răspuns:

Eu in schimb ma culc tarziu pe la 00:30-1:00, insa ma trezesc in fiecare dimineata la 6:40-7:00. Puneti mai multe alarme, si cand o auzi pe prima nu o anula trebuie sa te ridici in momentul acela si sa nu mai dormi, trezeste te 3 zile la rand la ora 7:00 dimineata si vei vedea ca te vei pune la somn mai devreme si iti vei regla somnul. Ai tot somnul dereglat, ai 13 ani, pe la 15-16 ce faci dormi toata ziua? O spun pentru sanatatea ta ai nevoie de odihna la momentul potrivit. Noaptea se doarme nu la pranz sau dupa masa. In plus aerul de dimineata nu l poti compora cu nimic. E bestial. Regleaza ti somnul, pentru sanatatea ta atat fizica cat si psihica. Eu care dorm doar cate 5 ore si ceva pe noapte imi ajunge. Si nu te gandi ca stau ca nu fac nimic. Imi caut ocupatie. Crede ma, cu cat mai mult dormi cu atat mai mult vrei sa dormi si nu e bine.