| DaniPuya10 a întrebat:

Salut (precizez ca am 17 ani ), am fost zilele trecut la doctor am facut EKG si toate analizele posibile, iar doctorul mi-a spus ca am tahicardie dar nu si ce fel de tahicardie, adica sinusala sau care or mai fi, am avut atacuri de panica etc dar le pot controla fiindca ma calmez, nu ma sperie, cand inchid noaptea ochii sa ma culc simt ca ma ia ameteala (uneori nu mereu), daca beau energizante, cafea etc orice contine cofeina mă iau palpitatiile si incet sa fiu agitat, iau vitamine si pastile pentru inima dar uneori tot am momente si momente, ce pot face in privința asta? (Chestia asta mi-a aparut de cand am incercat sa fumez si eu "marihuana" doar 2 fumuri, de atunci a inceput totul din octombrie 2022)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

E destul de clar ca primul pas e sa nu mai bei energizante si cafea.

| Dandinelle a răspuns:

E cam periculoasa faza de tahicardie. ierbuta se stie ca da anxietate, multe persoane nu o tolereaza din cauza asta. Daca esti o persoana mai anxioasa atunci poate provoca dureri mai mari pe partea asta. Atacurile de panica vin de obicei atunci cand subconstientul incearca sa-ti spuna ca ceva nu este in regula. Bautul de energizante oricum nu este recomandat. Vorbeste totusi cu medicul sa-ti dea mai multe detalii si sa faceti un plan de "atac" adica da, iei vitaminele si pastilutele dar trebuie sa-ti schimbi putin stilul de viata adica mai multa miscare, ai grija cu ce tip de mancare si cat mananci si ce sucuri bei etc. Revenind la atacurile de panica, incearca sa afli care este "trigger"ul, sau ce exact nu-ti iese la calcul pe moment de se instaleaza asta.

| DaniPuya10 explică (pentru Dandinelle):

Fac sport aproape zi de zi in afara de luni si dumincă, dorm destul de mult cam intre 8-10 poate chiar 11 ore, iar de fel nu sunt deloc anxios sau panicos, doar daca să zicem că aș ramane blocat intr-un lift sau o camera ingustă, dar sunt slabe sansele așa că n-am de ce să mă panichez

| AdioTPU a răspuns:

Ai putea să renunți la a mai bea cafea sau orice alta forma de energizant care conține cofeina. Îți recomand pe lângă vitaminele pe care le iei și ceaiuri liniștitoare precum Calmocard. Se eliberează fără prescripție medicală și sunt bune pentru sănătatea inimii în cazurile de agitație și tahicardie.

| DaniPuya10 explică (pentru AdioTPU):

Nu mai beau cafea, energizante, pepsi, cola sau orice mai contine cofeină de la crăciun de cand am avut o "criză" destul de mare, doar fumez dar doctorul mi-a spus ca nu are nici un fel de treaba fumatul