| andrey7 a întrebat:

Prietena mea (16 ani) a facut vaccinul anti-tetanos acum doua zile. Momentan o doare foarte rau mana, este amortita si nu prea poate sa o mai miste. Eu stiu ca e normala o mica durere, ca efect secundar, dar e normal sa o doara atat de rau mana la doua zile dupa vaccin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Nu trebuie sa fie ingrijorata.Este o reactie postvaccinala care tine 3-4 zile si apoi se remite.Sa puna comprese cu apa rece si eventual sa ia un paracetamol.Totul o sa fie bine!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e normal, dar probabil exagereaza foarte rau prietena ta. Reactia asta adversa practic nu exista, cred ca exagereaza imens o mica durere. Du-o la urgenta, sa o vada un medic si daca acesta iti confirma ca exagereaza, du-o direct la psihiatrie.

| andrey7 explică (pentru Brigaela):

Va asigur ca nu exagereaza. si nu e vorba de urgente aici. Multumesc de incurajare!

| Brigaela a răspuns (pentru andrey7):

Este cu siguranta vorba de urgenta daca nu exagereaza. Practic are o reactie unica in lume, nemaintalnita pana caum. trebuie vazuta urgent de medic daca are paralizia membrului respectiv.

| Mihaela1964 a răspuns:

E normal, fiecare resimte durerea dupa vaccin diferit.Sa puna comprese reci, mai atenueaza din durere.

| Nanami利 a răspuns:

Pai eu zic ca da, mie o data mi-a luat sange si m-a durut o saptamana.

| SUDSteaua1947 a răspuns:

Nu e normal.Eu m-am taiat intr-un geam acum 3 saptamani,m-am dus la spital, m-au cusut, mi-a facut anti-tetanosul si nu am simtit nicio durere nici cand am iesit, nici urmatoarea zi, nici peste 2 zile, nici deloc.

| rippE a răspuns:

Efectiv, sunt reactiile ceea ce simte ea. (amortire, durere, febra).O sa treaca peste 1 sapt.