| MadalinT00 a întrebat:

Problemele neurologice cum ar fi furnicaturi si amorteli in talpi si palme csteodata stagneaza cresterea in inaltime.Am 18 ani si 1.71

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, problemele cresterea in inaltime este mostenire genetica de la parinti, ca atare tu ai crescut atat cat trebuia, conform geneticii mostenite.

Ce ma surprinde este ca, acum 1 luna, spuneai ca ai 1.73 iar azi ai declarat ca ai 1.71. Deci, ce inaltime ai?

"în 29 Iunie | MadalinT00 a întrebat:
Salut! De aproximativ un an fac volei. Tata are 1.78, iar mama are 1.64.Eu la aproape 18 ani am 1.73.
Cand am inceput sa fac volei aveam 1.68.Credeti ca pot sa ajung la o inaltime intre 1.75-1.80? Cateva sfaturi? "

| MadalinT00 explică (pentru Violleta2022):

Masuraturile imi dau 1.71, 1.72 sau chiar 1.73.Nu ma pot masura corect.Nu am un taliometru

| Violleta2022 a răspuns (pentru MadalinT00):

Nu poti sa ai 3 cm diferenta!
Stai in picioare, cu spatele lipit de perete, iar calcaiele sa fie lipite la baza peretelui, fara incaltaminte evident si roaga pe mama sau tata, sa aduca o linie (rigla) si sa ti-o puna pe cap, perpendiculara pe perete si cu un creion sa traseze 1 linie pe perete. Apoi te muti de acolo si cu un metru, sau chiar cu rigla, poti sa masori peretele pana la semn.
http://www.copilul.ro/......_8_ani.jpg

| DarkRose666 a răspuns:

Nu am inteles intrebarea dar cred ca ar fi mai bine sa vorbesti cu un doctor.