| axenterobert a întrebat:

Salut, revin cu intrebarea : Am fost operat la deget acum 1 luna si 2 saptamani, iar acum este ceva acolo... unde ma cusut :
Problema e ca acum 4...5 zile, ma calcat destul de tare un prieten pe picior, din neatentie, si nu stiu ce sa cred... oare sa fie vanataie sau ce?:-? Va dau o poza :
http://i1255.photobucket.com/albums/hh640/axenterobert/D SC03676.jpg

Sper sa ma ajutati, sunt super-speriat, Si spuneti-mi! :SE POATE TRATA PRIN MEDIcAMENTE?
Daca nu, explicati-mi ce imi va face doctorul.
FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| akaleesh20 a răspuns:

Iti dau un tratament naturist pe care l-a facut si iubitul meu pentru ca a avut aceeasi problema cu a ta. i-a extras unghia de la piciorul drept din cauza unui colt. fa-ti ceai de pelin fiert bine. pune-l intr-un lighenus cand poti sa il suporti caldut si stai cu piciorul acolo pana se va raci ceaiul. faci asa in fiecare seara. si nu sta cu piciorul incaltat sau degetul badajat. las-l liber sa se poata cicatriza. Penlinul este cel mai bun cicatrizant.intr-o saptamana iti va trece te asigur! doctorul iti va scoate unghia daca nu se vindeca. fa ce ti-am spus te va ajuta.iti spun din experienta pentru ca ma durea sa il vad pe iubitul meu cum suferea anul trecut. era toamna si el mergea in papuci pe ploaie pentru ca nu se putea incalta. daca ai puroi ia antibiotice pentru ca risti sa se infecteze si doamne fereste se poate ajunge mai rau. insanatosirea grabnica a degetelului!

| axenterobert explică (pentru akaleesh20):

Mersi mult, dar azi ma duc la chirurgul care tocmai m-a operat. oare ce crezi ca imi va face?=[
Imi va da antibiotice sau alta interventie chirurgicala?=[

| akaleesh20 a răspuns (pentru axenterobert):

Dupa cum arata se pare ca e ceva puroi! orice ar fi nu il lasa sa iti extraga unghia! pentru ca vei ajunge in toamna sa mergi descaltat si tusad.iti va da antiboitice cu siguranta si probabil un unguent cicatrizant. s-ar putea sa te taie putin sa iasa puroiul de sub unghie. sper sa ma insel si sa nu fei puroi! dar orice ar fi nu il lasa sa iti scoata unghia se poate reface si altfel!

| axenterobert explică (pentru akaleesh20):

P.S. eu deja am suportat interventia chirurgicala acum 6 saptamani, si acum s-a infectat deoarece chirgurgul nu mi-a spus ca trebuia sa iau antibiotic...

| axenterobert explică (pentru akaleesh20):

Eu am acolo o gaura prin care deja iese puroiul, dar iese incet, cu viteza melcului mort rolling on the floor

| akaleesh20 a răspuns (pentru axenterobert):

Inseamna ca chirurgul tau e de nota 0! interventia ta chirurgicala nu a constat in extractia unghiei nu? ca nu avea cum sa creasca asa mare in timp asa scurt...

| axenterobert explică (pentru akaleesh20):

Hei, aia care o vezi tu e prima unghie..vare a fost incarnata, iar chestia aia alba de jos, de sub unghie [ intre unghie si carne] e unghia mea cea buna, care a crescut acum ^^

9 răspunsuri:
| akaleesh20 a răspuns:

Iarta-ma ca iti spun dar doctrul si-a batut joc de degetul tau! unghia aia trebuia sa o scoata demult! de cand te-a taiat prima oara. se pare ca acum o sa ti-o scoatasad

| axenterobert explică (pentru akaleesh20):

Off broken heart((((((((((((((((((((((((((((((((((((((