| ioanamaria2000 a întrebat:

Acum 2 zile m-am trezit pe la ora 3 dimineata cu niste crampe atat de puternice in zona de sub buric incat am vomitat. Imediat dupa am mers la baie si am avut diaree. M-am linistit dupa toate astea si am reusit sa dorm pana dimineata. De atunci, am scaun moale in fiecare dimineata si ma mai trezesc uneori in timpul noptii pentru ca imi,, forfoteste" stomacul sa zic asa. Incerc sa beau ceai de menta si sa mananc cartofi fierți, paine prajita. E ok?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In caz de nu stiai: cartofii produc de obicei gaze, iar crampele apar doar cand stoamcul este deranjat de amestecurile inghitite in ultimile 24 de ore.

La diaree si indigestie mananca cateva zile pezmet de paine intermediara sau neagra, ceai de menta, supa de zarzavat (fara cartofi), sau zarzavat fiert si orez fiert (pilaf).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e f ok si branzica iar sa ti se regleze iar digestia si n-o sa mai faci moale. trece stai lin

| SharpEagle a răspuns:

Cel mai probabil ai facut o toxi-infectie alimentara. Sau ai luat ceva paraziti intestinali. Pentru ambele situatii exista tratament, trebuie sa mergi la medic. Iti sugerez sa-ti faci mai intai o coprocultura si un coproparazitologic. Cumperi de la farmacie recipienti (le zici ce pentru ce vrei), recoltezi, te duci a doua zi la un laborator, pe cont propriu, costa cateva zeci de lei. Daca vrei cu trimitere si pe asigurare, trebuie sa mergi la medicul de familie. Dar eu as face mai rapid, nu e foarte scump. Dupa rezultate trebuie sa faci interpretare si sa ti se dea tratament.
Atentie la deshidratare, trebuie sa bei multa, multa apa in perioada asta. Verifica-ti si temperatura, daca e crescuta.
https://www.reginamaria.ro/......alimentara