| DexOnline a întrebat:

Salut! Săptămâna trecută m-am apucat de jogging/alergare. Am început deci sa alerg 5 zile pe săptămână cate 20 de minute in fiecare seară intr-un ritm mediu. In ultimele 2 seri am început sa simt o durere foarte puternica in picioare peste tot sub genunchi (gambe, încheieturi etc). Am decis sa fac o pauza. A trecut deja 1 saptamana de cand nu am mai alergat si simt in continuare dupa fiecare plimbare pe jos durerea cand ajung acasa. Uneori aproape schiopatez de durere. Sunt curios ce am pățit si cum pot trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Ai nevoie de adidasi de alergat, din cauza asfaltului tare, gleznele / genunchii nostri au de suferit, de preferat ar fi sa alergi pe pamant daca ai unde. Alta chestie, nu ignora incalzirea, poti evita durerile datorita incalzirii, multi o ignora si ajung la accidente, greseala asta am facut-o si eu, e ca si cum te trezesti din somn si in urmatorul minut te dai jos din pat si alergi, o sa te doara toate oasele in cateva secunde laughing Asa e si inainte de alergat, fa cateva fandari, ai nevoie de incalzire ca sangele sa coboare in muschi, de asemenea ai nevoie de stretching (gasesti pe Youtube mii si mii de exercitii), ca tendoanele tale sa fie flexibile, si la fel si muschii, putem compara atat tendoanele cat si muschii cu niste corzi, care in loc sa fie ca un elastic sa se intinda, sunt rigide ca o sarma si preiau tot socul din plin, de asta ai acele dureri. De asemenea pentru inceput nu alerga in fiecare zi, una da, una nu, si tot asa macar 2-3 saptamani sa-ti obisnuiesti organismul, pentru ca l-ai supus dintr-o data la efort. Totusi un sfat, eu personal am lasat alergatul in favoarea bicicletei, deoarece e tot cardio si esti mai protejat, bicicleta absoarbe 90% din socuri, asadar nu iti mai faci griji ca te poti accidenta si articulatile tale sunt in siguranta, cu toate ca si in cazul bicicletei, incalzirea nu trebuie sa lipseasca, 10 minute neaparat.

| DexOnline explică (pentru MarianWLF):

Da, mulțumesc de răspuns. De majoritatea lucrurilor pe care le-ai zis mi-am dat si eu seama, voiam doar sa le confirm. Totuși, ce ar trebui sa fac acum, astept sa treacă de la sine?

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la un medic ortoped sa te consulte nu mai sta sa astepti diagnostic aici, daca stai asa se va agrava problema.

| Celcestietot a răspuns:

Ai suprasolicitat zona. Ori trece de la sine, ori te duci la medic (fapt ce ti-l recomand).