| Andrei123451 a întrebat:

Saptamana viitoare am de facut un drum si am de ales intre mersul cu trenul sau zborul cu avionul.
Cu trenul fac aproximativ 15 ore si cu avionul 1 ora (evident ca zborul cu avionul ar fi mult mai practic).
Aici intervine problema. Am astm si nu am zburat niciodata cu avionul. Credeti ca turbulentele, golurile de aer si toti ceilalti factori care vin la pachet cu zborul, ar putea sa-mi dauneze?
Tratament nu iau deoarece nu fac crize de astm, insa la efort obosesc rapid si trebuia sa iau pauza.
Care este parerea voastra? Sa merg cu trenul (15 ore) sau cu avionul(1 ora)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mergi linistit cu avionul. Sotul meu are astm (si face crize) si totusi niciodata nu a avut probleme in avion

| Violleta2022 a răspuns:

Categoric as opta pentru zbor, mai ales ca este de 1 ora.
Astmul nu este afectat de zboruri cu avionul!
Poti zbura fara probleme!
Am peste 500 de ore de zbor pe distante mari si la altitudini f mari si nu am vazut nici macar 1 persoana pana acum cu probleme de respiratie pe zborruiele respective.
Nici golurile de aer si nici turbulentele nu te vor lasa fara aer, pentru ca cabina este bine oxigenata si nu se depresurizeaza. In plus, exista masca de oxigen la fiecare scaun, deci, imposibil sa ramai fara oxigen, chiar si in cazul depresurizarii.

| Knu a răspuns:

Daca n-ai mai calatorit niciodata cu avionul, teama si toti factorii enumerati de tine, ti-ar putea dauna, poate chiar sa-ti declanseze o criza in coditii foarte mari de stres. Depinde de psihicul tau. Daca tu te simti puternic din acest punct de vedere, go for it, daca nu, mergi cu trenul. Pana la urma, din 15 ore, cel putin 8 le poti dormi. Cu ocazia asta te mai odihnesti si mai recuperezi ceva somn in cazul in care esti restant.