| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Se poate dona sânge dacă nu am făcut vaccinul anti Covid 19 sau dacă nu am trecut prin boală?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PringAloe a răspuns:

Salut, Poti dona sange chiar daca nu ai facut vaccinul anti covid, sau daca nu ai trecut prin boala, cand o sa donezi o sa te puna sa completezi un formular cu intrebari legate de treaba asta, daca ai avut contact cu o persoana bolnava de covid etc, dar nu este nevoie nici de vaccin nici sa treci prin boala si nici de test pcr sau antigen.

2 răspunsuri:
| dinaprilie a răspuns:

Da

| NunuNini a răspuns:

Daca esti sanatos, poti dona sange indiferent de covid si vaccin.