| Keyko a întrebat:

Stie cineva un tratament impotriva cosuriilor nu prea scump? Am incercat multe si tot nu a mers. Vreau sa mentionez ca unele cosuri s-au mai cicatrizat si au ramas pete.Va rog cu FUNDITA si VOT!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lalala0 a răspuns:

Si eu am fost in aceeasi situatie ca si tine,dar mi.a recomandat un dermatolog Aknessol, la mine a functionat, dar acum depinde de ten...asa ca cel mai indicat ar fi sa faci o vizita unui medic dermatolog, ca iesi mai in avantajhappy

14 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Cel mai bine ar fi să consulți un dermatolog, dar până una-alta îți prezint câteva posibilități de a scăpa de acnee (nu există însă o garanție că vor da rezultate pozitive și în cazul tău și nu vor exista efecte adverse de nici un fel).

La ora actuală Zineryt este unul dintre cele mai bune tratamente importiva acneei. Este foarte bun în lupta cu coşurile şi pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curată şi uscată de 1-2 ori pe zi. Aici poţi citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137. Îl găseşti la orice farmacie şi costă în jur de 30-35 RON (se eliberează fără rețetă). Pe lângă folosirea Zineryt-ului trebuie să ai şi o alimentaţie sănătoasă. Mai puţine dulciuri, grăsimi, sucuri acidulate, mai multe fructe şi legume. Poţi să mai foloseşti şi apă termală (îmi place cel mai mult cea de la Avene), o cremă hidratantă, hrănitoare de la Avene, o cremă de gălbenele și/sau tinctură de propolis pentru cicatrici rămase în urma coşurilor, plus vitaminele E, A, C şi Zn pe cale orală (şi nu numai). Şi este foarte importantă curăţarea zilnică a pielii (dimineaţa şi seara). Ai nevoie de un gel de curăţare cât mai bun. Interesează-te la farmacie, şi vei fi ajutat/ă să alegi unul potrivit tipului tău de ten.
Nu uita să treci pe la dermatolog!
Succes. Numai bine.

| Keyko explică (pentru NOname):

Multumesc pentru raspunsul tau.Am intrat pe acel site si am citit comentariile si trebuie sa iti spun ca mi-e frica.Am facut vreo 2 saptamani un tratament cu o crema de cosuri pe care o folosise si inca o folosea o prietena.La ea a avut efect.Pot spune ca nu numai mi-au aparut mai multe cosuri pe obraz (caci pe obraz aveam) dar acneea s-a intins si pe barbie si la celalalt obraz.

| BrD a răspuns:

Sex

| Keyko explică (pentru BrD):

laughing Mersi de raspuns dar am 15 ani.

| oana7335 a răspuns:

Eu folosesc o lotiune tonica de la firma Farmec si se numeste Lara.Mie foarte rar imi iasa cosuri dar cand imi iasa se fac foarte mari si arata inestetic.Dar aceasta lotiune mereu ma ajuta sa am un ten frumos si fara cosuri.Am prietene ce au multe cosuri si care folosesc aceasta lotiune si chiar si ele imi spun ca aceasta lotiune est foarte buna.Si nici nu este scumpa am luat-o de la Profi cu 7 sau 8 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi bine sa te dai cu spirt pe fata. Pui pe niste vata niste spirt, te dai cu el pe fata si cosurile ti se vor usca.Nu merge din prima. cATEVA ZILE(2-3) TREBUIE SA TE DAI CU SPIRt. La mine a functionatbig grin

| Keyko explică (pentru anonim_4396):

Am incercat, dar din pacate nu a dat rezultate. Multumesc!

| Felix a răspuns:

Buna. Uite ce trebuie sa faci. Multi o sa-ti spuna ia crema aia ia aia ia cealalalta ca la ei a fanctionat.Nu! tu trebuie sa te duci la un dermatolog ( un doctor care se ocupa cu pielea de la A pana la Z ) si el iti va prescrie ce trebuie sa ei deoarece tratamentul pentru cosuri este in functie de sange si ten. Sper ca te-am ajutat tonguewinking Bye.

| Keyko explică (pentru Felix):

Am multe colege care s-au dus la dermatolog si au dat o suma mare de bani pentru niste tratamente care nu au functionat.Verisoara mea a fost la nutritionist.A dat o suma imensa de bani (foarte mult vreo 15 milioane de lei vechi) pentru niste prafuri si pastile care nu au functionat.Mersi de raspuns.

| IMC90 a răspuns (pentru Keyko):

Chiar si daca ai dat deja raspunsul castigator, o sa incerc sa te ajut.

Daca zici ca s-au cicatrizat in ''pete'' cel mai probabil ai o acnee nodulochistica. Ea de regula se manifesta prin chisturi localizate adanc in piele care uneori pot provoca usturimi si mancarimi.

Ai cumva ceva asemanator cu cele descrise de mine?

| Keyko explică (pentru IMC90):

Imi pare foarte rau ca nu ti-am putut da fundita.Conteaza pe mine la fundita urmatoare.Am exact ceea ce spui tu.

| IMC90 a răspuns (pentru Keyko):

Acneea nodulochistica se trateaza destul de greu, pentru ca majoritatea medicilor ezita sa prescrie singurul tratament cu adevarat eficient din cauza multitudinii efectelor adverse care pot aparea (unele din ele mai grave ca acneea in sine)

Uite cateva articole care te vor ajuta si care sper eu sa te determine sa mergi la un medic bun :
http://www.medicalstudent.ro/......evere.html
http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=2296

Daca vrei mai multe informatii poti sa ma cauti in privat :)

| Keyko explică (pentru IMC90):

Unde locuiesti?
laughing

| colors_3714 a răspuns:

Am avut si eu cosuri si mi le rupeam ft des.dar dupa ce m-am potolit au inceput sa-mi treaca.si st lin ca-ti vor trece si semnele.important e sa te speli des.eu m-am dat si cu o crema si mi-au mai trecut.dar nu era speciala pentru cosuri.important e sa le lasi asa si sa nu le faci nimic.:*