| RazvanC28 a întrebat:

Vreau sa incep sa merg la sala, dupa o experienta de 2 ani, de antrenament acasa, si nu stiu mai exact cum sa incep sa ma antrenez.As dori cateva sfaturi in ceea ce priveste alimentatie si programul de antrenament. Doresc sa acumulez masa musculara, definire mai tarziu.

8 răspunsuri:
| StefanFlorea a răspuns:

Alimentatie 2grame de proteine per kg corp pe zi si la fiecare masa si carbohidranti, altfel corpul foloseste proteinele pentru energie cam 200 gr de carbo, somnul important, incearca sa dormi 8 ore pe zi, si antrenament : Luni : Piept cu Umeri si dupa umeri trapez, Marti : Spate, Miercuri : Pauza, Joi Picioare, Abdomen, Vineri : Brate. Abdomenul poti sa l faci miercurea daca vrei.

| RazvanC28 explică (pentru StefanFlorea):

Eu imi creasem un program:
-LUNI/joi (piept-triceps)
-Marti/vineri(spate-biceps-umeri)
-Sambata (abdomeme-picioare)
Ce parere ai?

| StefanFlorea a răspuns (pentru RazvanC28):

Ba nu stiu ce sa zic, multi se contrazic pe tema asta, ca nu i bine sa lucrezi grupele musculare de 2 ori pe saptamana, eu prefer doar o data, programul e bun, acum e alegerea ta daca vrei sa le lucrezi de 2 ori sau o data

| siriusblack98 a răspuns (pentru StefanFlorea):

Nu se face niciodata piept cu umeri in aceeasi zi si nici macar a doua zi una din cele doua grupe daca ziua precedenta ai lucrat pe cealalta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru siriusblack98):

Cand impingi la piept nu faci si umeri? laughing

| siriusblack98 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai aia zic. Deja lucreaza umerii cand faci piept. Nu mai este nevoie sa lucrezi iar umerii separat in aceeasi zi sau in urmatoarea.

| RazvanC28 explică (pentru siriusblack98):

Practic îi antrenez doar pe jumatate, din ce m-am informat si tot o data si simt, in antrenamentul de piept, intra partea superioara(partea din fata). Deltoizii se antreneaza separat.

| siriusblack98 a răspuns (pentru RazvanC28):

Da, intra partea frontala a umerilor dar n-are sens sa nu lasi fibrele musculare din zona respectiva sa refaca vreo cateva zile inainte sa faci umeri. Nicaieri in antrenamentul de culturism profesionist nu o sa intalnesti piept cu umeri lucrati odata.