| Anacond3 a întrebat:

Salut, sunt baiat si am 15 ani. De la o vreme am intrat intr-o depresie. M-am inchis in mine, nu mai sunt atat de sociabil si nu mai gasesc farmecul vietii. Stau aproape toata ziua in casa sad deorece simt ca sunt criticat in continuu, mi-e frica sa ma exprim, sa vorbesc, din cauza ca as putea esua si o sa ma fac de ras. Inainte nu eram asa... cativa factori din viata mea personala cred ca au influentat aceasta stare a mea sad

As vrea sa imi recapat increderea in mine, sa fiu din nou prietenos si "tare". Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Amelya02 a răspuns:

Trebuie doar să îţi regăseşti acea latură.
Începe de la 0, fă-ţi prieteni noi, lasă-i pe cei vechi şi uită de trecut.
Puneţi gândurile într-un recycle bin şi încearcă să scapi de temeri şi de faptul că ai putea eşua. Ţine cont că din greşeli învăţăm toţi.
Eşti criticat de cei de vârsta ta sau şi de familie?

| Anacond3 explică (pentru Amelya02):

Sunt criticat de unii de varsta mea, pe care ii credeam prieteni.
Merci de sfaturi. O sa le iau in considerare.

| Amelya02 a răspuns (pentru Anacond3):

Eşti criticat doar de " prieteni "?
Eşti mic, încearcă să nu pui asta la suflet.
În viaţă vei trece prin multe, şi vei învăţa că nu te vei putea baza în prieteni, toate prieteniile dintre sexele asemănătoate sunt pe interes.
Câte fete nu vezi pe stradă şi comunică între ele, lăsând impresia că sunt ca două surori? În realitate nu este aşa, ele se invidiază reciproc, se bârfesc una pe alta.aşa e şi în cazul băieţilor chiar dacă voi nu sunteţi duşmanoşi.

Dă-le flit, nu te mai gândi la ei, chiar crezi că nu poţi găsi alţii pentru a te duce la un fotbal, suc?
Nu-ţi fie teamă că nu vei putea socializa, asta este doar în mintea da, probabil că nici nu vrei să îţi faci prieteni noi, tu îi vei doar pe cei vechi că te-ai obişnuit cu ei.
Nu te umili, fi demn!

Ps: Un sfat! O prietenie dintre o fată şi un băiat e mai pură!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te mai lăsa doborât de greutăţile vieţii.
Fiecare dintre noi avem momente în care simţim că lumea se prăbuşeşte, dar nu avem de ales şi trebuie să mergem mai departe.
Nu fi negativist, priveşte partea bună a lucrurilor.
În orice rău există şi un bine.
Mergi mai departe, orice ar fi, nu te mai inchide în tine!
Recapătă-ţi încrederea, mergi mai departe!
Comunică mult, exteriorizează-te, te vei simţi mai uşurat.
Mult succes!