| Valitza_2801 a întrebat:

Salut,sunt fumator de 4 ani da nu fumez mai mult de 5 tigari pe zi, rareori 10, ma racaie foarte rau gatul, am avut bronsita vara asta tot de la tigari, o fi si din cauza stresului, nu ma odihnesc bine si nu are timp corpul sa se repare in timpul somnului? pot face ceva mai rau decat bronsita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Holy2010 a răspuns:

Da! Poti face bronsita CRONICA.
Ca sa nu spun nimic de cancer.

| cameliaTpU a răspuns:

Gandeste-te ca 5 tigari pe zi e foarte mult
Ar trebui sa iti faci un micut orar pe care sa il urmezi cu strictete... exact ca si in priviinta drogurilor ...gen: 2 tigari pe zi in timpul saptamanii... excepie duminica si lunea in care poti depasii numarul cu una...maxim 2...
Sa nu fumezi nici odata pe stomacul gol...si sa nu le folosesti in contact cu alcoolul
Iar in priviinta odihnei...incearca de asemenea sa iti faci un program
Da...este foarte posibil ca apa dintre pleure(pielite in care se gasesc plamanii) sa sece si se poate ajunge la respiratie mecanizata... poate ca la asmatici sau chiar mai rau... poti sta internat ...Doamne fereste! ...sau numai cu aparatul dupa tine ...cu furtunele pe nas...etc...ai mare grija
Nu e de joaca
Multa bafta!

| Valitza_2801 explică (pentru cameliaTpU):

Eu ma gandesc ca principali factori sunt lipsa de somn oboseala, stress ca ma gandesc ca altii fumeaza cel putin un paket pe zi iar eu cu 5 ma gandesc ca nu ar trebui sa se intample nimic. Ce ma ingrijoreaza daca e slabit organismul si fumez pot face mai usor cancer spre exemplu?

| PUFYpufoşel a răspuns:

Eu cred că ar trebui sa te duci la doctor să îl întrebi. Părerea mea.