| Karlla1996 a întrebat:

Sunt însărcinată în 28 de săptămâni. Ieri la ecografia 4 d mi s-a zis ca bebe are un rinichi mai micuț ca celalalt cu 1 cm. Medicul a zis ca nu sunt motive de îngrijorare.Și plus ca atunci bebe avea vezica plina. Oare nu se putea sa fi greșită medicul? Mulțumesc pentru răspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nici măcar nu s-a încheiat formarea organelor interne.
Oricum, e foarte normal ca ele să fie INegale în orice organism - chiar de ar rămâne așa, nu e niciun motiv de îngrijorare dacă funcționează normal (și nu văd de ce nu ar face-o).
Dar altceva nu pricep: de ce pui o întrebare care ține de capitolul „Sănătate" la ăsta unde e vorba despre Sex?!?

| Andreeush a răspuns:

E prea repede să știi exact dacă va fi vreo problemă, bebelușul nu s-a dezvoltat complet.
Însă poți să ceri și o a doua opinie, fă o programare la un alt medic.

| minrest a răspuns:

Medicul stie toate implicatiile negative, asa ca, putea sa iti spuna: ''Stiti, e o mica sansa de nu-stiu-ce, si o sansa ceva mai mare de cutare'', dar nu ti-a spus, asa ca nu sunt probleme. Atunci de ce ti-a mai zis de rinichi? Asa sunt medicii, el nu are ce sa faca cu ce vede, decat sa iti spuna tie. Poti totusi sa ceri o a doua opinie, adica sa mergi cu eco la alt medic, ca sa fi linistita, dar nu cred ca e nevoie. Sa-ti traiasca copilasul!

| Karlla1996 explică (pentru minrest):

Da asa e. El a zis ca să fiu liniștită ca nu-i nicio problema ca are un rinichi mai micuț ca celalalt cu 1 cm. A zis ca după naștere pela 2 3 luni sa ma duc cu bebe sa-i fac ecograf sa vada..eu ma gândesc ca putea sa și greseasca... Bebe avea vezica plina. Deci nu stiu ce sa zic... El asa zice sa fiu liniștită ca nu e nimic grav. Și încă ceva. La ginecologul la care merg eu de obicei el nu a zis absolut nimic legat ca ar avea bebe vreo problema la rinichi sau asa.

| minrest a răspuns (pentru Karlla1996):

Ginecologul nu as spus nimic, caci el nu are cum sa aprecieze dimensiunea rinichilor. Oamenii sunt asimetrici, si mai ales cand sunt in dezvoltare. Acum stie sa fie atent la asta. Sanatate.

| Carinaaaaaaaaa a răspuns:

Încearcă și părerea altor medici