| Costelus710 a întrebat:

Salut, sunt rarait și nu-l pot pronunța bine nici pe L. Cum as putea sa îmbunătățesc dicția?
Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Exerciții cu un logoped.
Să faci exerciții emițând doar consoana r. până îți iese. Apoi pronunță ra. Etc.

| Donsavas a răspuns:

Ai nevoie de un logoped.

| Bizon95 a răspuns:

Invata o limba straina, in aia nu o sa fii rarait si apoi pleaca din tara big grin

altfel iti trebuie un psiholog nustiudecare, care sa te ajute cu dictia

| TheGentleman a răspuns:

Logopedie

| Alexandrionelu a răspuns:

Rotacism se numește problema ta. De obicei se poate vindeca la logoped, dar nu este imposibil nici prin exerciții acasă.
Mai multe detalii găsești aici:
http://m.sfatulmedicului.ro/......cismul_327