| Alex00990 a întrebat:

Sunt cam rusinos si ma inrosesc repede in fata unei persoane.
Cum as putea sa scap de asta?
Si cum as putea sa imi imbunatatesc dictia?
Multumesc!
PS: Scuze de categorie!

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

De inrosit n-ai cum sa scapi. Pentru dictie sunt lectii gramada pe net sau Youtube, ori potimerge la un specialist dar eu zic ca te descurci si singur daca-ti dai silinta.

| Dalmore a răspuns:

Intra pe dictie.ro - sunt multe exercitii care ar putea sa te ajute.
Gandeste-te de ce te rusinezi, persoana respectiva te intimideaza? Ai incredere in tine si gandeste-te ca nu conteaza daca faci vreo greseala, toti gresim si parerile altora nu conteaza.

| Raducons a răspuns:

Pe moment nu prea ai ce sa faci, dar in timp o sa se mai diminueze starea asta si dictia la fel..Asa este psihicul nu ai ce sa faci, si eu eram asa si m-am mai schimbat, asa se va intampla si cu tine, dar dureaza.

| Georgian22 a răspuns:

Pentru dictie ai putea sa citesti in general (carti de exemplu)

| Psihologul88 a răspuns:

Inscrie-te la o sala de arte martiale (reale, nu karate sau alte prostii), o sala de box, kickbox, lupte greco-romane.

Vei cunoaste lume, dar mai important, vei capata incredere de sine. O sa vezi, cu timpul vei scapa de rusinea asta, pur si simplu nu iti va mai pasa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Psihologul88):

Karatele nu sunt reale sau ce? dupa 2 de ani de kickboxing la ciprian sora m-am inscris la un club de karate (unul axat pe karatele traditional, NU pe competitii) si e de 10 ori mai eficient.