| Mihai1947 a întrebat:

Salut! Tata a venit de la spital unde a facut o angiografie cu substanta de contrast pentru a se localiza niste fistule.
De cand a venit vorbeste ciudat, de parca are 80 de ani(el are 45) si de asemenea se simte putin ametit.
Ce poate sa aiba? Precizez ca ieri nu a mancat mai nimic pentru ca nu a putut. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Este vorba de reactii secundare minime din cauza substantei de contrast care contine iod in cantitati destul de ridicate.
In 4-5 ore dupa administrarea substantei, ar trebui sa se fi eliminat aproximativ 3 sferturi.Pentru a grabi procesul, spune-i tatalui tau sa consume lichide pentru ca eliminarea substantei se face pe cale renala.Pana maine, ar trebui sa se simta mai bine si sa nu mai aiba aceste simptome. Daca lucrurile nu revin la normal in decursul a 24-48 de ore, atunci ar trebui sa se prezinte la medic.
Numai bine!