| alexandrunaj a întrebat:

Timp de un an am baut cam o jumatate de litru de lapte pe zi. Pot pati ceva (ex:cancer de colon), daca da cum sa ma vindec?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Laptele nu este prea sanatos, dar schimba-l pe iaurt, care contine bacterii sanatoase si bune!
nu, d ela lapte nu faci cancer de colo, dar faci colita de fermentatie si IBS.

| Oana92 a răspuns:

Nu vei pati nimic din cauza asta. Nebunia asta cu efectul cancerigen al laptelui a aparut ca urmare a nebuniei din capul vegetarienilor...

| trisha88 a răspuns:

Eu nu cred ca e prea mult jumatate de litru de lapte, asta in caz ca nu mai mananci si alte lactate gen telemea care contine mult lapte.Dar poti sa reduci la o ceasca pe zi e de ajuns.Cred ca parerile in ceea ce priveste consumul de lapte sunt oameni de stiinta cu pareri diferite, nu degeaba ti-a venit ideea cu cancerul de colon.Eu mamanc telemea si de aceea nu prea beau lapte. Cancerul de colon se poate depista doar prin colonoscopie. Poti s-o faci daca asta iti da o stare de liniste.

| May2001 a răspuns:

Nu. De la lapte nu ai ce pati.

| AlexICAAlexel a răspuns:

In caz de cancer de colon nu ar trebui sa mai stai pe ganduri si sa te duci la doctor direct. Oricum, din cate stiu eu este bine sa bei mult lapte pentru ca (,) contine diferite substante benefice corpului.Dar as dori sa te intreb de ce ai pus aceasta intrebare? Au aparut dureri in anumite zone, sau?

| DevilNight01 a răspuns:

Si eu faceam ca tine beam lapte mult pana cand am aflat ca aveam viermi (nu sunt sigur ca era de la lapte dar infine) si acum beau foarte putin de la frica ca era de la lapte oricum atat lapte pe zi nu e prea bun

| Ra_Ki_1982 a răspuns:

Cancerul o sa-l ai toata viata in corp cu frica ca reapare(daca e maling, de obicei e maling, la ala bening nici la oncologie nu te duce), poti sa te operezi apoi faci de la 16 la 40 de sedinte de radioterapie, iar daca e avansat chimioterapie(un chin), si trebuie sa faci teste din 3-6 luni mereu, si pastile evident.Nu mai be lapte, s-a facut un studiu si in exces nu e sanatos si peste 20 de ani poti face cancer la oase.O zi frumoasa!