| MihaiDulcea221 a întrebat:

Salut, TPU! Acum 2 luni am fost foarte bolnav, am racit tare, febra, am vomitat, ameteli si nu am avut nici gust nici miros vreo 2 saptamani aproape si cand mi-am revenit simteam un gust puternic ciudat cand mancam carne sau cand miros carne, un gust de ceapa si pe parcurs si-a mai revenit, dar de 2 luni am aproape acelasi gust ciudat cand mananc carne (carnati, salam, parizer) și nu stiu ce sa fac. Am crezut ca se va schimba pe parcurs... dar cand mananc rosii sau altceva nu e nicio problema... Ma poate ajuta cineva? Rog sa se abtina haterii.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Trebuie sa mergi a medic. Aceste gusturi vin de la organele interioare: stomac, fiere, ficat, pancreas.

| MihaiDulcea221 explică (pentru CodrutElian1990):

Mulțumesc... Este posibil sa am vreo boala grava? se mai poate rezolva sau raman asa pe viata?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru MihaiDulcea221):

Doar medicul dupa analize poate sa-ti spuna. Mie, de exemplu, dupa o boala cu 30 de injectii injectii in 15 zile mi s-a schimbat placerea la apa: de la minerala la plata.

| MihaiDulcea221 explică (pentru CodrutElian1990):

Mulțumesc mult!

| liliana77any a răspuns:

Ai mancat ceva care nu a fost ok?
Este din cauza racelii, ai facut testul Covid?
Incearca sa mananci fructe, supe/ciorbe si iaurturi pana iti va scadea febra.
Te pup!
Multa sanatate!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru liliana77any):

Tu nu ai retinut ce zice omul. Mai citeste odata postarea.
1. Ce raceala dupa ce a mancat ceva care nu a fost OK?
2. El nu mai are febra, el simte gust de ceapa cand mananca carne.
3. Fructee nu sunt bune cand ai febra si iei medicamente, deoarece produc aciditate si impreuna cu medicamentele irita stomacul. Nici ciorbele, mai ales daca sunt acre. Iaurt doar probiotic.
4. De ce sa faca testul Covid? El nu are asemenea simptome.

| liliana77any a răspuns (pentru CodrutElian1990):

L-am intrebat daca este racit... unii fac acel test pentru angajare, nu este panica.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru liliana77any):

Eu zic sa mai citesti mesajul odata. A spus ca a fost racit acum 2 luni.

| liliana77any a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ok.